طرز تهیه “کاچی برای زائو” و طرز تهیه “کاچی برای بعد از زایمان”

آموزش طرز تهیه کاچی برای زائو با آرد گندم بعد از زایمان با زردچوبه و نبات
آموزش طرز تهیه کاچی برای زائو با آرد گندم بعد از زایمان با زردچوبه و نبات

مواد لازم جهت تهیه کاچی (قویماخ) برای زائو

آرد گندم 4 قاشق غذاخوری سَرپُر
زردچوبه 2 قاشق غذاخوری
کره حیوانی آب شده 4 قاشق قاشق غذاخوری
آب ولرم 2 الی 3 لیوان
گلاب 2 قاشق غذاخوری
گردو، فندق، پسته و بادام به میزان لازم و آسیاب شده
نبات یا عسل به میزان دلخواه
پودر دارچین به میزان لازم

طرز تهیه کاچی برای زائو

1- در اولین مرحله از ” طرز تهیه کاچی برای زائو ” ، داخل قابلمه ای مناسب و نچسب آرد را بریزید و روی حرارت ملایم چند دقیقه تفت بدهید تا بوی خامی آرد از بین برود و رنگ آرد قهوه ای کمرنگ بشود.

2- سپس کره حیوانی را داخل آرد بریزید و 3 دقیقه مدام هم بزنید، بعد قابلمه را از روی حرارت بردارید و آب را کم کم اضافه کنید و با یک همزن دستی، مرتب هم بزنید تا آرد گوله گوله نشود.

نکته: اگر آرد گوله گوله شد مخلوط را از صافی بگذرانید.

3- زمانی که آب را اضافه کردید و با آرد هم زدید و مخلوط آرد و آب به غلظت دلخواهتان رسید (غلظتش بستگی به این داره که شما سفت دوست داشته باشین یا رقیق)، قابلمه را دوباره روی حرارت ملایم قرار بدین و نبات یا عسل رو داخل قابلمه بریزید و مدام هم بزنید تا نبات هم در آب حل شود.

4- زمانی که آب از کناره های قابلمه شروع به جوشیدن کرد، زعفران دم کرده و زردچوبه و گلاب را به قابلمه اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا زمانی که در وسط قابلمه حباب هایی شروع به تشکیل شدن کردن بعد از 2 دقیقه زیر حرارت رو خاموش کنید و دم کنی روی قابلمه قرار بدین.

5- بعد از 15 دقیقه کاچی را در ظرف سرو بریزید و روی آن را با پودر دارچین و چهار مغز آسیاب شده تزیین کرده و به فرد زائو بدهید تا نوش جان کند، از قدیم گفته اند کاچی واسه بعد از زایمان خیلی مفیده.

فوت و فن و رازهای خوشمزه تر شدن کاچی زائو

1- دم کنی رو برای این میذاریم روی کاچی تا روغن به روی کاچی بیاد و بیشتر جاافتاده بشه.

2- بعضی پودر رازیانه هم میریزن داخل کاچی زائو، چون اعتقاد دارن رازیانه هم هورمون های زنانه رو زیاد میکنه و هم شیر رو خوش بو میکنه.

3- زعفران موجود در کاچی برای جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان بسیار مفید است.

4- وجود زردچوبه در کاچی هم برای جلوگیری از عفونت رحم توصیه میشود و هم برای درمان زخم های داخل شکم که بعد از زایمان بوجود می آیند بسیار مناسب است، زردچوبه برای دردهای پس از عمل جراحی نوعی مسکن طبیعی است.

نکته مهم: برخی از افراد ممکن است نسبت به زردچوبه حساسیت و آلرژی داشته باشند همچنین مصرف زردچوبه با افزایش احتمال خونریزی همراه است، پس حتما برای استفاده از زردچوبه از پزشک زائو مشورت بگیرید.

5- اندازه شیرینی کاچی به خودتان بستگی دارد، چون زیاد بودن شیرینی کاچی باعث تغییر فشار خون در مادر زائو میشود.

6- آب را حتما کم کم اضافه کنید تا هم آرد گوله گوله نشود و هم احتمال دارد آب زیاد شده و کاچی شما رقیق و شل شود.

گردآوری از مجله پاموه