قرص آدرال – عوارض جانبی و موارد مصرف قرص Adderall

قرص یا کپسول آدرال – عوارض جانبی و موارد مصرف قرص Adderall

مصرف قرص آدرال (Adderall)
مصرف قرص آدرال (Adderall)

آدرال تركيباتی از آمفتامين و دكستروآمفتامين را داراست که در درمان کم توجهی و بیش فعالی (ADHD)  مورد استفاده قرار میگیرد . (1) آمفتامین و دکستروآمفتامین به عنوان محرک های سیستم عصبی در نظر گرفته می شوند . مصرف  Adderall (آدرال) میتواند باعث اعتیاد و عادت به دارو شود بنابراین از مصرف خودسرانه و بدون نسخه پزشک خودداری کنید .

توجه : مصرف آدرال (Adderall) میتواند باعث ایجاد سکته مغزی و حمله قلبی و یا مرگ ناگهانی در مبتلایان به فشار خون بالا یا بیماران قلبی شود !
توجه 2 – : از داروی آدرال (Adderall) در صورتی که در 14 روز پیش ، داروهای  ایزوکربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، فنلزین یا ترانیل سیپرومین مصرف کرده اید ، استفاده نکنید

عوارض مصرف آدرال (Adderall)

مصرف آدرال (Adderall) در کسانی که دچار افسردگی و بیماری های روانی هستند و یا کسانی که دچار اختلال دوقطبی هستند می تواند موجب بدتر شدن بیماری این افراد و ایجاد افکار غیر معمول مانند افکار خودکشی شود . همچنین ممکن است باعث اختلالات خونی شود که سبب ایجاد بیحسی و درد و تغییر رنگ انگشتان دست و پا خواهد شد .

در صورتی که بعد از مصرف قرص آدرال (Adderall) دچار این علائم شدید سریعا مصرف Adderall را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید :

علائم مشکلات قلبی مانند حمله قلبی ، احساس درد در سینه و حالت تهوع همزمان با درد ، سرگیجه شدید همراه با اختلال در تنفس ، علائم روان پریشی و عصبانیت غیر قابل کنترل ، پارانویا،مشکلات رفتاری و هزیان گویی ، دیدن و یا شنیدن صداها و حرف هایی که در واقعیت وجود ندارد (توهم) ، ایجاد زحم هایی روی انگشتان دست یا پا ، آشفتگی و بی قراری شدید ، افزایش ناگهانی فشار خون

موارد منع مصرف داروی آدرال (Adderall)

در صورتی که یکی از شرایط زیر را دارید ، شما مجاز به مصرف Adderall (آدرال) نیستید :

 •  ابتلا به فشار خون بالا
 • ابتلا به بیماری های قلبی و سابقه بیماری های عروق کرونر
 • مشکلات تیروئید
 • گلوکوم
 • اضطراب شدید و کنترل نشده
 • افسردگی
 • اعتیاد به مواد مخدر

همچنین در صورتی که داروهای زیر را مصرف میکنید قبل از تجویز Adderall (آدرال) به پزشک خود اطلاع دهید :

 •  مصرف داروهای ضد افسردگی چه به صورت شیمیایی و چه به صورت گیاهی
 • داروهای ضد پارکینسون
 • داروهای میگرن
 • داروهای قلبی
 • داروهای اختلال دوقطبی
 • داروهای سندروم توروت
 • داروهای ضد تشنج و صرع

مصرف داروی آدرال (Adderall) در دوران بارداری

مصرف آدرال در دوران بارداری میتواند باعث زایمان زودرس و کم وزنی نوزاد در هنگام تولد شود . در صورتی که قصد بارداری دارید و یا هم اکنون باردار هستید ، قبل از مصرف آدرال با پزشک خود مشورت کنید .

مصرف آدرال (Adderall) در دوران شیردهی

آمفتامین و دکستروآمفتامین میتواند از طرق شیر مادر به نوزاد منتقل شود . در زمان استفاده از آدرال (Adderall) نباید به نوزاد شیر بدهید .

 نحوه مصرف آدرال (Adderall)

این دارو را باید دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف کنید . هرگز این دارو را به دیگران پیشنهاد ندهید و یا با پیشنهاد کسی ، بدون تجویز پزشک شروع به مصرف دارو نکنید . قرص آدرال (Adderall)  شدیدا اعتیاد آور است . معمولا این دارو در وعده صبح قبل از غذا و یا بعد از غذا مصرف میشود . در صورت مصرف قرص و کپسول آدرال (Adderall )دارو را به صورت کامل قورت دهید و از شکستن و یا خورد کردن و و همچنین جویدن دارو خودداری کنید .

قرص آدرال (Adderall) میتواند آزمایش های پزشکی شما را تحت تاثیر قرار دهد . در صورتی که Adderall مصرف میکنید در صورت تجویز آزمایش توسط پزشک ، مصرف این دارو را به او اطلاع دهید.

میزان مصرف قرص آدرال (Adderall)

برای بزرگسالان در درمان کم توجهی و اختلال بیش فعالی

مصرف این دارو معمولا با دوز 5میلی گرم خوراکی و یک یا دو وعده در روز آغاز میشود . و در صورت نیاز به مرور توسط پزشک بیشتر و یا کمتر خواهد شد . معمولا دوز روزانه مصرف Adderall را میتوان در هر هفته 5 میلی گرم افزایش داد . حداکثر دز   40 میلی گرم در روز و در موارد خیلی نادر و حاد میباشد .

مصرف Adderall در بزرگسالان برای درمان نارکولوپسی (2)

معمولا با دور 10 میلی گرم در روز به صورت خوراکی شروع می شود . افزایش میزان مصرف روزانه به صورت افزایش 10 میلی گرم ، با فاصله حداقل یک هفته مجاز است . حداکثر دوز مجاز روزانه 60 میلی گرم میباشد که طبق نظر پزشک و باتوجه به پاسخ فرد به دارو ، تجویز میشود . اگر عوارضی مانند حمله قلبی ، سرگیجه شدید ، عوارض تنفسی ، زخم های انگشتان دست یا پا ، بی اشتهایی مشاهده کردید مصرف دارو را قطع کنید ( مراجعه شود به عوارض دارو ) .

میزان و دوز مصرف آدرال (Adderall ) در کودکان برای درمان اختلال کم توجهی و بیش فعالی :

سن 3 تا 5 سال :

معمولا با 2.5 میلی گرم در روز آغاز میشود . میزان مصرف Adderall  در کودکان با توجه به پاسخ کودک به درمان ، با فواصل یک هفته ای و توسط پزشک ممکن است بیشتر و یا کمتر شود .

سن 6 تا 17 سال :

معمولا با دوز 5 میلی گرم در یک یا دو وعده در روز آغاز میشود و با فواصل یک هفته ای توسط پزک کمتر یا بیشتر خواهد شد . حداکثر میزان مصرف در موارد خاص و شدید ،‌40 میلی گرم در روز است که در وعده های مختلف تقسیم میشود .

در صورت فراموش کردن مصرف آدرال (Adderall) چه کنم ؟

در صورتی که فرموش کردید داروی آدرال را مصرف کنید ، به محض یاداوری دوز از دست رفته را مصرف کنید . در صورتی که خیلی دیر شده و به زمان مصرف بعدی نزدیک شده اید ، صبر کنید و در زمان مصرف بعدی ، داروی خود را مصرف کنید .

در صورت مصرف بیش از حد قرص آدرال (Adderall) چه کنم ؟

مصرف بیش از حد آمفتامین و دگزاآمفتامین میتواند بسیار مرگبار باشد . در صورت مصرف بیش از حد آدرال و یا در صورتی که مشاهده کردید کسی جهت خودکشی از آدرال استفاده کرده است سریعا با اورژانس (115) تماس بگیرید .

علائم مصرف بی از حد قرص آدرال (Adderall) به صورت اتفاقی یا با هدف خودکشی متواند به شکل زیر بروز کند :

لرزش و بیقراری شدید ، تشنج ، تیک ها و حرکات شدید و بی اختیار عضلانی ، سردرگمی و گیجی ، پرخاشگری و عصبانیت شدید ، ادرار شدیدا تیره رنگ ، تهوع و استفراغ همراه با درد قفسه سینه ، هرگونه علائم سکته و حمله قلبی ، علاعم سکته مغزی ، اسهال ، افزایش شدید فشار خون ، درد و سوزش معده ، بی نظمی ضربان قلب

توجه : در زمان مصرف قرص آدرال (Adderall) از رانندگی خوداری کرده و از آبمیوه ها و مکمل های حاوی وتامین C  استفاده نکنید .
توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۹/۱۰  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت راست بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

قرص آدرال – عوارض جانبی و موارد مصرف قرص Adderall

5 1

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.