چطور “آش دندونی” درست کنم؟ + مواد لازم برای 20 نفر

دستور پخت آش دندونی و طرز تهیه آش دندونی
دستور پخت آش دندونی و طرز تهیه آش دندونی

مواد لازم برای درست کردن آش دندونی

برنج 1 لیوان
گندم 1 لیوان
نخود 1 لیوان
جو و عدس 1 لیوان از هر کدام
لوبیا قرمز و لوبیا چیتی 1 لیوان از هر کدام
گوشت گوسفندی تکه ای 500 گرم
پیاز 1 عدد
پیاز داغ ، نعناع داغ و کشک به میزان دلخواه
نمک ، فلفل سیاه به میزان لازم

دستور پخت و مراحل درست کردن آش دندونی

1- نخودها را بعد از آبکش کردن درون یک قابلمه بریزید و تا سطحی که روی نخود ها گرفته شوند آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا کاملا بپزند.

2- لوبیا چیتی و لوبیا قرمز را هم بعد از آبکش کردن در یک قابلمه دیگر بریزید و روی آنها را هم با آب پر کنید و بپزید البته فقط مغز پخت شوند نباید له شوند.

3- پوست پیاز را گرفته و بعد از شستن به 5 قسمت تقسیم کنید و به همراه گوشت داخل قابلمه بریزید و حدود 6 لیوان آب روی آن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گوشت ها کاملا بپزند، بعد از اینکه گوشت ها کاملا پختند آنها را ریش ریش کنید و کنار بگذارید.

4- جو و گندم را بعد از اینکه 3 ساعت خیساندید، آبکش کنید و بشویید و درون قابلمه ای بریزید و سطح آنها را با آب بپوشانید و با حرارت ملایم بپزید.

5- بعد از اینکه جو و گندم پخت، عدس و برنج را هم بعد از اینکه 1 ساعت خیساندید آبکش کرده و بشویید و درون قابلمه بریزید تا همراه با جو و گندم بپزند، اگر آب قابلمه کم بود آبجوش داخل آن بریزید.

6- بعد از اینکه عدس و برنج هم پخت، لوبیاها، نخود، گوشت ریش ریش شده و آب گوشت را داخل قابلمه بریزید و با ملاقه همه مواد را خوب قاطی کنید.

7- در این مرحله از “درست کردن آش دندونی” کمی از پیاز داغ، کشک، نمک و فلفل سیاه به داخل قابلمه بریزید و کمی صبر کنید تا همه مواد با هم قاطی شده و آش جابیفتد.

8- بعد از اینکه آش کاملا جا افتاد و لعابدار شد درون ظرف های سرو بریزید و با کشک و نعناع داغ و پیاز داغ تزئین کنید.

نکات کلیدی برای درست کردن آش دندونی

1- همیشه بخاطر داشته باشید وقتی برای آش میخواهید از نخود و لوبیا استفاده کنید حتما 1 شب قبل تر در یک کاسه بخیسانید تا هم نفخ حبوبات از بین برود و هم زودتر بپزند.

2- استفاده از نعنا داغ برای این آش سلیقه ای است.

3- آش دندونی بر خلاف بقیه آش ها سبزی ندارد.

4- استفاده از آب قلم گاو یا گوسفند این آش را خوشمزه تر میکند.

5- برای اینکه آش دندونی شما غلظت خوبی داشته باشد می توانید قبل از اضافه کردن پیاز داغ و کشک به داخل قابلمه، 4 قاشق غذاخوری آرد را در یک لیوان آب سرد حل کنید و سپس آن را به قابلمه آش اضافه کنید و هم بزنید.

6- من برای این آش تعداد رو نوشتم 20 نفر، اما این بستگی به ظرف هایی داره که شما آش رو داخل آنها میخواین بریزین و البته با کم و زیاد کردن مواد میتونید برای تعداد کم یا بیشتر آش دندونی درست کنید.

7- میتونید برنج رو از فهرست مواد اولیه این آش حذف کنید و بدون برنج آش دندونی درست کنید.

گردآوری از مجله پاموه

مطالب پیشنهادی

چطور “حلوای آرد گندم” درست کنم؟

چطور “حلوای زنجبیلی” درست کنم؟

چطور “کوکوی تره” درست کنم؟

نسبت به این مطلب چه حسی داشتی ؟

روی شکلکی که نزدیک به حست هست کلیک کن

  • 🤬
  • 🤢
  • 🤔
  • 🤪
  • 😍

میانگین آراء 4.3 / 5. تعداد: 20