در طول دوره قاعدگی زنان ، زوج های سالمی که از هیچ روش پیشگیری از بارداری استفاده نمیکنند ، 20 درصد احتمال بارداری دارند . اگر قصد بچه دار شدن داشته باشید و یا نداشته باشید در هر دوصورت برای شما بسیار مهم است که زمان تخمک گذاری را بدانید .

6 روش خانگی برای تشخیص روز تخمک گذاری
6 روش خانگی برای تشخیص روز تخمک گذاری

تخمک در هرماه یکبار آزاد شده و بین 12 الی 24 ساعت زنده می ماند . شاید به نظر برسد که در این صورت در هر ماه فقط یک روز برای بارداری مناسب است . در صورتی که این طور نیست . هر اسپرم قادر است تا 6 روز در محیط مناسب زنده بماند . یعنی اگر اسپرم 6 روز قبل از تخمک گذاری وارد بدن شده باشد ، بازهم احتمال بارداری وجود دارد . به یاد داشته باشید که حتی یک اسپرم کافیست تا بارداری اتفاق بیافتد .

در صورتی که تمایل به بارداری و حاملگی دارید بسیار مهم است که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری اقدام به بارداری نمایید تا احتمال حاملگی افزایش یابد .

زمان تخمک گذاری در زنان

تخمک گذاری معمولا در نیمه اول هر دوره عادت ماهانه اتفاق می افتد . هر عادت ماهانه به صورت معمول 24 الی 28 روز طول میکشد . ولی در برخی مواقع میتواند تا 34 روز ادامه پیدا کند . ویا پریود ماهانه به صورت نامنظم در هر ماه اتفاق بیافتد . همه این تغییرات میتواند در تخمین زمان تخمک گذاری تاثیر گذار باشد .

چطور میتوانم زمان تخمک گذاری را تشخیص دهم ؟

این رایج ترین سوال در بین خانم هاست . روش های زیر ، رایج ترین راه های تشخیص زمان تخمک گذاری هستند.

1 – استفاده از تقویم چرخه قاعدگی :

چرخه قاعدگی خود را در طول چند ماه یادداشت کنید . این کار میتواند کمک زیادی برای تشخیص زمان تخمک گذاری باشد . در صورتی که دوره پریود شما 28 روزه باشد ، معمولا روز چهاردم قاعدگی ، روز تخمک گذاری میباشد . ولی در صورتی که قاعدگی نامنظمی دارید تعیین دقیق زمان تخمک گذاری کمی مشکل است . معمولا در صورتی که از زمان شروع پریود ، 14 الی 16 روز به عقب بشمارید زمان تخمک گذاری شما به دست می آید .

2 – به تغییرات بدن خود توجه کنید :

اکثر خانم ها در زمان تخمک گذاری ، احساس درد و گرفتگی در کمر و شکم خود دارند . این درد و گرفتگی معمولا در یک طرف بدن اتفاق می افتد و یکی از علائم رایج تخمکگذاری میباشد . به این حالت ، میتل‌اشمرتز گفته میشود که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد .

3 – توجه به تغییرات درجه حرارت بدن :

در طول ماه به صورت روزانه دمای بدن خود را کنترل کنید . بدن خانم ها قبل از آزاد سازی تخمک ، تولید هورمون پروژسترون را آغاز میکند . تولید این هورمون باعث افزایش دمای بدن میشود. محققان معتقد هستند که با اولین روز تغییر دمای بدن ، شما 12 ساعت فرصت دارید تا اقدام به بارداری نمایید . برای دریافت نتیجه بهتر ، باید چند ماه دمای بدن خود را اندازه گیری نمایید تا به صورت تقریبی زمان تخمک گذاری خود را در هر ماه بدانید و از دو الی سه روز قبل از تخمک گذاری اقدام به بارداری نمایید . ( برای جلوگیری طبیعی از بارداری هم دانستن این روز بسیار مهم است ) معمولا در هر ماه ، در نیمه اول دوره قاعدگی دمای بدن بالاتر از نیمه دوم دوره پریود است .

4 – بررسی تغییرات دهانه رحم :

در طول دوره تخمک گذاری ، دهانه رحم کمی بازتر شده و اجازه میدهد تا اسپرم ها به راحتی از آن عبور کنند. بعد از تخمک گذاری ، به مرور دهانه رحم بسته خواهد شد . برخی از زنان این تغییر را میتوانند احساس کنند. دهانه رحم در حالت عادی ، بسته و تقریبا سفت است . ولی در زمان تخمک گذاری کمی باز شده و نرم میشود .

5 – افزایش ترشحات زنانه :

در زمان تخمک گذاری ، ترشحات زنانه بسیار افزایش پیدا میکند . این ترشحات رابطه جنسی را راحت تر کرده و بدن زن را برای عبور راحت تر اسپرم به سمت تخمک آماده میکند. بعد از زمان تخمک گذاری این ترشحات به مرور کمتر شده و در برخی زنان کامل از بین میرود .

6- استفاده از کیت های تعیین زمان تخمک گذاری

این کیت ها با استفاده از هورمون های موجود در ادرار ، زمان تخمک گذاری را تعیین میکنند . استفاده از این کیت ها بسیار آسانتر از روش های قبلی بوده و بدون نسخه در داروخانه ها به فروش میرسد . برای استفاده از کیت تعیین تخمک گذاری بهتر است از دومین ادرار در شروع هر روز استفاده نمایید . در صورتی که سیکل عادت ماهیانه شما 28 روز میباشد ، بهترین زمان برای انجام از روز یازدهم عادت ماهانه به مدت یک هفته میباشد . در صورتی که سیکل قاعدگی شما 26 الی 35 روز میباشد ، بهترین زمان بین روزهای 13 الی 20  خواهد بود . لطفا توجه داشته باشید که اگر قاعدگی نامنظمی دارید ، این روش برای شما اصلا مناسب نیست .

روش تعیین زمان تخمک گذاری در پریودهای نامنظم

به دلایل مختلف ممکن است شما دوره های قاعدگی نامنظمی داشته باشید . در این صورت تشخیص دقیق روز تخمک گذاری معمولا سخت است . بخصوص از قصد بارداری دارید ، این کار کمی سخت تر نیز می شود زیرا مهلت خیلی کمی برای باروری تخمک با اسپرم وجود دارد . البته توجه داشته باشید که داشتن دوره قاعدگی نامنظم می تواند نشانه مشکل و یا بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک ، دیابت و یا مشکلات تیروئید باشد .

با چند روش زیر می توانید تا حدودی روزهای تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم را تشخیص دهید

  • دمای بدن خود را بررسی کنید

پیگیری و بررسی دمای بدن می تواند یکی از راههای موثر برای تشخیص روز تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم باشد . برای این منظور هر روز صبح درجه حرارت بدن خود را اندازه گیری کرده و در یک تقویم یادداشت کنید . دمای بدن شما در نیمه اول چرخه قاعدگی پایدار است و پس از آن با افزایش سطح پروژسترون دمای بدن شما افزایش یافته و در نهایت تخمک گذاری انجام می شود . معمولا زمانی که دمای بدن شما حدود نیم درجه افزایش یافته باشد ، تخمک گذاری انجام خواهد شد . با یادداشت کردن روزانه دمای بدن می توانید روز تخمک گذاری بعدی خود را تعیین کنید .

تشخیص روز تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم
تشخیص روز تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم

در صورتی که قصد بارداری داری ، بهترین زمان برای شما در دوره های نامنظم ، دو روز قبل از تخمک گذاری می باشد .

  • بررسی ترشحات واژن

ترشحات واژن می تواند سرنخ های زیادی از بابت سلامتی و یا تعیین روز تخمک گذاری به شما بدهد . نوسانات هورمونی باعث ترشحات سیروکس  می شود . ترشحاتی که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری دارید معمولا شفاف ، چسبنده و شبیه به سفیده تخم مرغ است .

ترشحاتی که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری دارید
ترشحاتی که در روزهای نزدیک به تخمک گذاری دارید

در سایر روزها معمولا ترشحات شما سفید بوده و کمتر حالت چسبناک و کشسان دارد . در روزهای تخمک گذاری معمولا ترشحات شما افزایش می یابد (بخصوص در طول رابطه جنسی) که نشان می دهد بدن شما برای بارداری آماده است .

  • بررسی تغییرات رحم در روز تخمک گذاری

بررسی تغییرات رحم در روز تخمک گذاری
بررسی تغییرات رحم در روز تخمک گذاری

دهانه رحم در روزهای نزدیک به تخمک گذاری تغییر می کند . این تغییر قابل شرح نیست و از فردی به فرد دیگر متفاوت است . کافیست چند ماه روزانه با انگشت دهانه رحم خود را لمس کرده و تغییرات آن را در روز تخمک گذاری به خاطر بسپارید . در روزهای معمول ، دهانه رحم کمی سخت تر از روز تخمک گذاری است و با نزدیک شدن به روز تخمک گذاری معمولا بسیار نرم تر شده و کمی باز می شود تا عبور اسپرم به طرف تخمک راحت تر شود .

  •  استفاده از کیت های تخمین روز تخمک گذاری

می توانید با استفاده از کیت های مخصوص ، هورمون های بدن خود را بررسی کنید . این کیت ها معمولا سطح هورمون لوتئینیزه (LH) را نشان می دهند . افزایش سطح این هورمون نشان می دهد که به روز تخمک گذاری نزدیک هستید . این کیت ها مانند تست حاملگی ، با استفاده از ادرار می توانند سطح هورمون لوتئینیزه (LH) را اندازه گیری کنند .

  • تهیه نمودار تخمک گذاری

شما می توانید برای خود یک تقویم تخمک گذاری درست کنید . برای این کار باید چرخه قاعدگی خود را به صورت روزانه در یک تقویم یادداشت کنید . روز اول خونریزی شما در این نمودار اولین روز نمودار خواهد بود . به صورت روزانه ترشحات واژن ، دمای بدن ، تغییرات دهانه رحم خود را بررسی کرده و در این تقویم یادداشت کنید . همچنین تعداد روزهایی که خونریزی دارید را نیز در این تقویم علامت گذاری کنید . زمانی که شما قاعدگی نامنظمی دارید معمولا طول دوره 21 الی 35 روزه است و 2 الی 7 روز خونریزی خواهید داشت .

چند ماه این کار را ادامه دهید و بعد از آن می توانید میانگینی برای روزهای تخمک گذاری خود تعیین کنید و با استفاده از علائم بدن ، روز تخمک گذاری را مشخص کنید .