آسپرین یکی از پر مصرف ترین داروهای جهان است که معمولا به صورت با نسخه و بدون نسخه قابل تهیه است . قبلا در مطلب ” آسپیرین – عوارض جانبی – تداخل دارویی ” در مورد این دارو صحبت کرده ایم . در این مطلب از سایت به چند نکته جالب در مورد آسپیرین و خواص آن اشاره می کنیم که شاید قبلا درباره آن نشنیده اید .

خواص جالب آسپیرین که شاید نمی دانستید
خواص جالب آسپیرین که شاید نمی دانستید

در سال 1950 آسپیرین مجاز به ورود به رکورد گینس به عنوان بهترین داروی جهان ، شد .

 • اسرار آسپیرین

این دارو از آن داروهایی است که خواص و مضرات آن تا کنون به صورت کامل شناخته نشده است . سالانه به صورت میانگین 3500 مقاله علمی درباره این دارو تهیه می شود ولی هنوز هم بخش های زیادی از اسرار این دارو ناشناخته است .

 • بسیار مقاوم است

آسپیرین در برابر حرارت بسیار مقاوم است و آستانه جوش آن 135 درجه است .

 • تولید انبوه

100 میلیار قرص آسپیرین به صورت سالانه تولید می شود . این دارو تاثیر معجزه آسایی بر روی بسیاری از بیماری ها دارد . حداقل 50 بیماری به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با آسپرین درمان می شود .

 • خطر بیماری قلبی

در صورتی که آسپیرین به صورت مرتب و منظم مصرف شود ، خطر بیماری های قلبی را در افراد دیابتی کاهش می دهد . آزمایشات انجام شده نشانه می دهد مصرف این دارو به صورت روزانه ، خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ به میزان 63 درصد کاهش می دهد .

 • آسپیرین برای گیاهان مفید است

اگر آسپیرین را در آب حل کرده و به گیاه بدهید ، عمر گیاه طولانی تر شده و سیستم دفاعی گیاه تقویت می شود . این خاصیت به دلیل وجود اسید سالیسیلیک در این دارو می باشد .

 • برای پوست مفید است

ماسک آسپیرین برای درمان جوش صورت مفید است
ماسک آسپیرین برای درمان جوش صورت مفید است

با استفاده از آسپیرین می توانید ماسک صورت تهیه کنید که می تواند باعث سلامت پوست و زیبایی هرچه بیشتر پوست صورت شود . فقط کافیست چند عدد آسپیرین را در آب حل کنید تا به شکل خمیر درآید . سپس این خمیر را به مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید .

 • برای نیش پشه و زنبور مفید است

آسپیرین می تواند برای التهاب جای نیش پشه و زنبور بسیار مفید باشد . کافیست چند عدد آسپیرین را در آب حل کرده و خمیر به دست آمده را بر روی محل نیش قرار دهید .

 • برای مو مفید است

شنا کردن زیاد در آب استخری که حاوی کلر است می تواند باعث کدر شدن رنگ مو و تغییر رنگ موی شما شود . می توانید 8 الی 10 عدد آسپیرین را در آب حل کرده و موهای خود را با آن بشویید . رنگ موهای شما به حالت سابق باز خواهند گشت و بسیار براق خواهند شد .

 • بسیار با ارزش است

در زمان های نه چندان دور در برخی از کشورها ، در دوران تورم و رکود بجای پول از آسپیرین استفاده می کردند . برای مثال در یک قرن پیش ، در افریقا بجای پول مردم برای خرید کالا از آسپیرین استفاده می کردند .

 • از بین بردن لکه لباس ها

در صورتی که لباس شما لک شده و از سایر روش های لک زدایی استفاده کرده اید ولی موفق نشده اید ، قبل از دور انداختن لباس ، آسپرین را نیز امتحان کنید . چند عدد آسپرین را در آب حل کرده و به شکل خمیر درآورید و بر روی لک لباس قرار دهید . بعد از چند دقیقه می توانید محل لک را با آب بشویید . به احتمال زیاد دیگر خبری از لک نیست .

 • درمان جوش و آکنه

بازهم می توانید چند عدد آسپیرین را در آب به شکل خمیر در آورده و بر روی جوش بمالید . بعد از چند دقیقه آن را با آب ولرم و صابون ملایم بشویید . این کار را روزانه و تا زمان از بین رفتن و درمان کامل جوش ادامه بدهید .

 

 • درمان شوره سر

برای درمان شوره سر ، به شامپوی خود آسپیرین اضافه کنید
برای درمان شوره سر ، به شامپوی خود آسپیرین اضافه کنید

روش ها و شامپوهای مختلفی را برای درمان شوره سر امتحان کرده اید ولی نتیجه نگرفته اید ؟ اینبار از خاصیت آسپیرین در این مورد استفاده کنید . چند عدد قرص را به صورت پودر در آورده و به شامپوی خود اضافه کنید . موهای خود را بخوبی با این شامپو بشویید و اجازه دهید تا 3 الی 4 دقیقه این شامپو بر روی موهای شما بماند . سپس موهای خود را به خوبی آبکشی نمایید .

 • تکثیر گل ها

برای اینکه شاخه بریده شده گل در آب سریعتر ریشه بدهد می توانید چند عدد قرص آسپیرین را به آب اضافه کرده و بعد شاخه گل را در آب قرار دهید . همچنین در زمان کاشتن گل می توانید یک الی دو عدد آسپیرین را پودر کرده و به آبی که به گل می دهید اضافه کنید . توجه داشته باشید که زیاده روی در این کار می تواند ریشه گل را بسوزاند .

 • پاک کردن لکه تخم مرغ از روی لباس

برای پاک کردن لکه تخم مرغ از روی لباس به این نکته توجه کنید : هرگز برای تمیز کردن لک تخم مرغ از روی لباس از آب گرم استفاده نکنید . برای راحت تر پاک شدن این لکه می توانید چند عدد آسپیرین را با آب به شکل خمیر در آورده و بر روی لکه بمالید . بعد از چند دقیقه محل لکه را با آب سرد بشویید .

توجه : مصرف آسپیرین می تواند در افرادی که مبتلا به آسم هستند باعث ایجاد حساسیت شود . همچنین در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و پلاویکس استفاده می کنید ، قبل از مصرف آسپیرین با پزشک خود مشورت کنید . این دارو با گریپ فروت ، آویشن ، زردچوبه و زنجبیل تداخل دارد . آسپیرین می تواند باعث افزایش خونریزی پریود شود .