دیفن هیدرامین – عوارض و تداخل دارویی – نحوه مصرف Diphenhydramine

()

دیفن هیدرامین چیست و چه کاربردی دارد؟

دیفن هیدرامین (بنادریل ، Diphenhydramine ، benadryl ) نوعی آنتی هیستامین است که اثرات هیستامین طبیعی بدن را کاهش داده و به کاهش علائم آلرژی و حساسیت کمک می کند . از این دارو برای درمان عطسه ، سرفه ، خارش و سوزش چشم ، قرمز شدن چشم ، تنگی نفس ، آبریزش بینی ، خشک شدن دهان و گلو ، تورم زبان و لب ، خارش و … که منشاء آلرژی و حساسیت داشته باشند ، استفاده می شود.

همچنین در مواقعی از دیفن هیدرامین برای درمان بیماری حرکت و ماشین گرفتگی ، بی خوابی و گاهی پارکینسون استفاده می شود . دیفن هیدرامین خواب آور است و بعد از مصرف این دارو باید از رانندگی و کارهایی که به تمرکز حواس بالا نیاز دارد خودداری کنید .

توجه : در دوره مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید . دیفن هیدرامین با الکل تداخل دارد

مصرف دیفن هیدرامین در کودک زیر دوسال خطرناک است و گزارشاتی از مرگ کودکان با مصرف این دارو وجود دارد . برای اطمینان از اینکه مصرف این دارو برای شما مضر نیست ، در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید ، در هنگان تجویز این دارو به پزشک خود گزارش دهید .

 •  اگر به دیفن هیدرامین و سایر داروهای مشابه حساسیت دارید
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد حاملگی دارید
 • در صورتی که در دوران شیردهی قرار دارید و به نوزاد شیر می دهید
 • در صورتی که هرگونه انسداد در معده و روده دارید
 • در صورتی که انسداد مثانه و سایر مشکلات دستگاه ادراری دارید
 • در صورت داشتن کولوستومی یا ایلئواستومی
 • در صورتی که هرگونه مشکل کلیوی دارید
 • اگر هرگونه مشکل کبدی دارید
 • در صورت داشتن سرفه به دلیل سیگار کشیدن ، برونشیت و آمفیزم
 • در صورتی که بیماری قلبی ، سابقه حمله قلبی و سایر مشکلات قلبی دارید
 • اگر فشار خون شما پایین است
 • در صورتی که گلوکوم و یا آب سیاه دارید
 • در صورت داشتن هرگونه اختلال در تیروئید
 • اگر داروها و مکمل های حاوی پتاسیم مصرف می کنید

مصرف دیفن هیدرامین در دوران بارداری

مشخص نیست که این دارو به جنین آسیب می رساند یا خیر . در دوران بارداری قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید .

مصرف دیفن هیدرامین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل می شود و ممکن است برای کودک مضر باشد . یکی از عوارض جانبی مصرف این دارو در دوران شیردهی ، خواب آلودگی کودک و در مواردی مرگ کودک در خواب می باشد . همچنین مصرف دیفن هیدرامین می تواند شیر مادر را کم کند . در دوران شیردهی قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید .

نحوه مصرف دیفن هیدرامین

هر دارویی باید دقیقا طبق تجویز پزشک مصرف شود و اطلاعات موجود در این سایت فقط جهت افزایش آگاهی و اطلاع رسانی می باشد . این سایت هیچگونه مسئولیتی در موارد سوء مصرف داروها ندارد . برای درمان و جلوگیری از بیماری حرکت بهتر است دیفن هیدرامین حداقل 30 دقیقه قبل از حرکت ( رانندگی با ماشین ، مسافرت با هواپیما ، دریازدگی و .. ) مصرف شود .

در صورت امکان توصیه می شود دیفن هیدرامین همراه با غذا و ترجیحا قبل از خواب مصرف شود .در صورتی که بعد از 7 روز مصرف این دارو ، علائمی از بهبودی در خود مشاهده نمی کنید و یا وضعیت شما بدتر شده است ، با پزشک خود تماس بگیرید . این دارو می تواند نتایج آزمایشات حساسیت پوست را تحت تاثیر قرار دهد . در صورتی که پزشک برای شما آزمایش حساسیت پوست تجویز کرده است ، مصرف دیفن هیدرامین را به او اطلاع دهید .

در صورت فراموش کردن مصرف دیفن هیدرامین چه کنم ؟

از آن جایی که مصرف این دارو معمولا دارای زمان بندی مشخص نیست و زمانی مصرف می شود که علائم حساسیت دارید ، با فراموش کردن مصرف دارو اتفاق خاصی نخواهد افتاد و فقط ممکن است علائم حساسیت شما نمایان شود .

ولی اگر به هر دلیل پزشک مصرف زمان بندی شده این دارو را بریتان تجویز کرده است ، در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یادآوری ، دوز فراموش شده را مصرف کرده و زمان مصرف بعدی را به تناسب زمانی به تعویق بیاندازید . اگر به زمان مصرف بعدی بسیار نزدیک شده اید ، دوز فراموش شده را رها کنید.

در صورت مصرف بیش از حد دیفن هیدرامین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با دیفن هیدرامین ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . با وجود اینکه خودکشی با این دارو یکی از روش های نامطمئن خودکشی می باشد ولی در هر صورت اوردوز و مسمومیت با دیفن هیدرامین می تواند باعث بروز عوارض جانبی و گاهی مرگ شود . خودکشی نمایشی با این دارو روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

عوارض جانبی دیفن هیدرامین

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . پزشک شما به این دلیل این دارو را برای بیماری شما در نظر گرفته است زیرا معتقد است فواید مصرف دیفن هیدرامین بیشتر از عوارض جانبی آن برای شماست . در موارد مشابه این دارو را به دیگران پیشنهاد نکنید . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض جانبی را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند .

برخی از عوارض جانبی دیفن هیدرامین عبارتنداز :

 • تپش قلب / تغییر در ضربان قلب / تغییر در ریتم قلب / احساس اینکه صدای قلب خود را می شنوید  / اساس تاثیر ضربان قلب بر روی نفس کشیدن
 • ادرار دردناک / کاهش میزان ادرار / تغییر رنگ ادرار / سوزش ادرار / تکرر ادرار / قطره قطره شدن ادرار
 • گردن درد / درد فک / درد مفاصل / ایجاد تیک های عصبی / داشتن حرکاتی ک قابل کنترل نیستند
 • گیجی / سردرگمی / خواب آلودگی / از دست دادن هماهنگی بدن / مشکل در حرف زدن / کاهش سرعت صحبت کردن / مشکل در پیدا کردن کلمات / فراموش کردن حرفی که در حال گفتن هستید
 • خشکی دهان / خشک شدن گلو / خشکی بینی و چشم / احساس این که موقع حرکت چشم میزان آب چشم کافی نیست
 • ناراحتی معده / تهوع / استفراغ / شکم درد  / یبوست / تغییر رنگ مدفوع
 • و …

میزان مصرف دیفن هیدرامین

میزان مصرف هر دارویی فقط باید طبق تجویز پزشک انجام شود و اطلاعات موجود در این سایت فقط جهت اطلاع رسانی می باشد و این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد .

میزان مصرف در بزرگسالان برای درمان حساسیت

به صورت تزریق وریدی 10 تا 50 میلیگرم بر اساس شدت آلرژی . این میزان ممکن است تا 100 میلی گرم افزایش یابد . حداکثر میزان مجاز 400 میلیگرم در روز است

به صورت خوراکی و قرص دیفن هیدرامین : 25 الی 50 میلیگرم و هر 6 الی 8 ساعت یکبار

میزان و دوز مصرف دیفن هیدرامین برای درمان بی خوابی بزرگسالان

25 الی 50 میلیگرم به صورت خوراکی و نیم ساعت قبل از خواب

دوز مصرف دیفن هیدرامین برای درمان بیماری حرکت (ماشین گرفتگی ، دریازدگی و …)

25 الی 50 میلیگرم هر 6 الی 8 ساعت یکبار . اولین دوز باید 30 دقیقه قبل از حرکت مصرف شود .

تداخل دارویی دیفن هیدرامین

این دارو می تواند با داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . ممکن است با تغییر ساعات مصرف برخی از این داروها بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد . برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز دیفن هیدرامین ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید . برخی از داروهای ترکیبی می توانند حاوی مقداری داروی آنتی هیستامین باشند .

برخی از داروهایی که با دیفن هیدرامین تداخل دارند .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

7 نظر ارسال شده است.
 1. فروغ می گوید

  سلام به دخترم که دوسالشه نیم سیسی دیفن هیدرامین دادم بعد حواسم نبود بعد نیم ساعت دیدم ی کوچولو گرمه بدنش بهش استا مینوفن دادم دوبرابر وزنش
  بنظرتون مشکلی پیش نمیاد

 2. برک می گوید

  دیفن هیدرامین باقری فلوپرازین آرامبخش خوردم توروخدا اگه کسی میداند جواب مرابدهد

 3. محمودافخمي می گوید

  سلام
  پسرم٦سالش هست وسط شب بيدار شد وبدنش شروع كردبه لرزيدن
  دكتر ايبوبروفن و سيتريزين و ديفن هيدرامين تجويز كرد
  الان١ساعته كه فقط ديفن هيدرامين وايبوبروفن دادمش حواسم نبود همزمان بهش دادم
  هرزگاهي ميگه گرمام هست وعرق كمي كرده چه كار كنم؟

 4. پریسان می گوید

  سلام .من ۳۲ سالمه خانم هستم .پزشک امروز بهم دیفین هیدرامین تجویز کرد روش نوشته دو بار در روز یک قاشق مربا خوری .ولی من یهو سرکشیدم یه قلوپ ازش خوردم دیدم بطری تقریبا نصف شد.
  نگرانم چیکار کنم ؟

  1. هلن می گوید

   با اورزانس تماس بگیر

 5. ناجی می گوید

  سلام.اثر تداخل شیر با دیفن هیدرامین را چطور ازبین ببریم؟تورو خدا یکی جواب بده..حیاتی است.

  1. مهدی حسینی می گوید

   سلام .در منابع خارجی در این مورد تحقیق کردم ولی در مورد تداخل شیر با این دارو هیچ مقاله معتبری نیست .فقط در چند منبع داخلی به این مورد اشاره شده که اونا هم قابل استناد نبودن و بیشتر شبیه به شایعه بود. متاسفانه در این مورد اطلاعی ندارم و کمکی از دستم بر نمیاد .ولی بعید به نظر میرسه تداخلی داشته باشن و اگر هم باشه ممکنه فقط در حد کاهش اثر دارو باشه .
   در برخی از سایت ها اشاره شده که تداخل شیر با دیفن هیدرامین می تونه باعث مرگ یا فلج شدن بشه که بازهم منبع معتبری براش ذکر نشده و بیشتر شبیه به شایعه هست .ولی به هر حال در این مورد هیچ اطلاعی ندارم و بهتره با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم خطرناکی احساس می کنید ، با اورژانس تماس بگیرید.