سرترالین – عوارض – تداخل و نحوه مصرف Sertraline

سرترالین – عوارض – تداخل و نحوه مصرف Sertraline
16 رای ، 4.9 ستاره از 5

سرترالین چیست ؟

سرترالین نوعی داروی ضد افسردگی پرمصرف و معروف است که در گروه داروهای مهار کننده باز جذب سروتونین (SSRI) قرار دارد . از سرترالین برای درمان افسردگی ، ترس ، اضطراب و استرس ، وسواس و … استفاده می شود .

توجه : در برخی از موارد مصرف سرترالین می تواند باعث ایجاد افکار خودکشی شود . در صورتی که یکی از نزدیکان شما از این دارو استفاده می کند ، تغییرات رفتاری او را تحت نظر داشته باشید و در صورت مشاهده هرگونه علائم تصمیم به خودکشی ، به پزشک اطلاع دهید . در این افراد هر نوع تهدید به خودکشی را جدی بگیرید . بهتر است تعداد محدودی از دارو در دسترس او باشد .

در صورتی که با مصرف این دارو هرگونه نشانه ای از سندرم سروتونین در خود مشاهده کردید ، به پزشک مراجعه کنید . علائمی مانند : توهم ، دیدن افراد یا چیزهایی که در واقعیت وجود ندارند ، احساس اینکه کسی با شما صحبت می کند ، عرق شدید ، افزایش ضربان قلب ، سفتی عضلات ، تیک ، تهوع ، استفراغ ، اسهال و . ..

قبل از تجویز سرترالین در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید ، با پزشک خود مشورت کنید :

 • اگر به سرترالین یا هر کدام از داروهای گروه مهار کننده باز جذب سروتونین حساسیت دارید
 • در صورتی که هرگونه بیماری قلبی ، سابقه حمله قلبی ، سکته مغزی و فشار خون بالا دارید
 • اگر دچار بیماری های کبدی هستید
 • در صورتی که هرگونه مشکلات کلیوی دارید
 • در صورتی دچار صرع و تشنج هستید
 • اگر خونریزی داخلی دارید
 • در صورتی که از رقیق کننده هایی مانند وارفارین استفاده می کنید
 • اگر دچار اختلال دوقطبی هستید
 • در صورتی که سطح سدیم خون شما پایین است
 • اگر در دوران بارداری هستید و یا قصد بارداری دارید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید و به نوزاد شیر می دهید
 • در صورتی که هرگونه سابقه خودکشی دارید و یا هم اکنون در فکر خودکشی کردن هستید
 • در صورتی که سابقه اعتیاد دارید و یا در حال حاضر معتاد هستید
 • در صورتی که از داروهای خاصی استفاده می کنید . مانند داروهای ضدافسردگی ، خواب آور ، داروهای درمان پارکینسون ، آنتی بیوتیک های قوی ، داروهای ضد التهابی و …

مصرف سرترالین در دوران بارداری

سرترالین در رده C بارداری قرار دارد و می تواند برای جنین مضر باشد . مصرف این دارو در دوران بارداری می تواند باعث مشکلات بسیار جدی ریوی در نوزاد شود . در دوره مصرف این دارو توصیه می شود از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید و در صورتی که در دوره مصرف سرترالین متوجه شدید که باردار هستید سریعا به پزشک مراجعه کرده و از قطع ناگهانی و بدون تجویز پزشک خودداری کنید . مصرف سرترالین در دوران بارداری می تواند علائم افسردگی شما را تشدید کرده و باعث بروز افسردگی شدید بعد از زایمان شود .

مصرف سرترالین در دوران شیردهی

مشخص نیست که آیا سرترالین از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد می شود یا خیر . توصیه می شود در دوران شیردهی حتما با پزشک خود مشورت کنید .

توجه : مصرف سرترالین می تواند آزمایشات تشخیصی پزشکی مخصوصا آزمایش ادرار را تحت تاثیر قرار دهد . در صورتی که سرترالین مصرف می کنید ، قبل از هرگونه آزمایش پزشکی ، این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید .

با شروع مصرف سرترالین ممکن است تا 4 هفته هیچ گونه نشانه ای از بهبودی در خود مشاهده نکنید و یا تاثیر آن بسیار کم باشد . در این صورت مصرف دارو را متوقف نکنید و به دوره درمان خود ادامه دهید . معمولا اولین علائم از بهبودی ، 1 ماه بعد از شروع مصرف سرترالین نمایان می شود . در صورتی که بعد از یک ماه هیچ گونه نشانه ای از بهبودی در خود مشاهده نکردید به پزشک خود اطلاع دهید . مصرف سرترالین را هیچگاه به صورت ناگهانی قطع نکنید . ترک مصرف سرترالین باید تحت نظر پزشک و با راهنمایی های دکتر انجام شود .

در صورتی که یک وعده از مصرف سرترالین را فراموش کنم چه می شود ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری داروی خود را مصرف کنید و ساعت مصرف بعدی را به تناسب زمانی به تعویق بیاندازید . اگر به زمان بعدی مصرف بسیار نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورتی که بیش از حد سرترالین مصرف کرده باشم چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با سرترالین مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با سرترالین می تواند عوارض جانبی شدید و حتی مرگ در پی داشته باشد . خودکشی نمایشی با این دارو روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

توجه : سرترالین با الکل تداخل دارد و می تواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کند . در دوره مصرف این دارو ، الکل مصرف نکنید .

عوارض جانبی سرترالین

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند . در صورتی که با مصرف سرترالین هرگونه نشانه ای از حساسیت در خود مشاهده کردید ، مصرف دارو را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید . علائم آلرژی به سرترالین می تواند شامل این موارد باشد : خشکی دهان و گلو ، آبریزش بینی ، خارش و قرمز شدن چشم ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، تورم زبان و لب ، حساسیت پوستی و خارش و ….

در صورتی که با مصرف سرترالین دچار این علائم شدید ، با پزشک تماس بگیرید : بدتر شدن بیماری ، تغییرات خلق و خو ، عصبانیت شدید ، تفکرات خودکشی ، حس تهاجمی ، تمایل به آسیب رساندن به دیگران و خود ، خواب آلودگی شدید به حدی که باعث اختلال در زندگی روزمره شود ، توهم و شنیدن صداها و دیدن اشخاصی که اصلا وجود ندارند و ….

برخی از سایر عوارض جانبی سرترالین عبارتند از :

 • کاهش سطح سدیم بدن
 • مشکلات بینایی / دوبینی / تاری دید / سیاهی رفتن چشم / سرگیجه / مشکل در تشخیص رنگ
 • سردرد / مشکل حافظه / کند شدن سرعت حرف زدن / مشکل در جمله سازی / فراموش کردن حرفی که در حال گفتن بودید / تشنج
 • خستگی / خواب آلودگی / حالت تهوع و استفراغ / از دست دادن اشتها /
 • کاهش میل جنسی / مشکل در ارضا شدن / مشکل در نعوظ /
 • خشکی واژن / درد در هنگام رابطه جنسی / مشکل در ارگاسم / بی میلی جنسی
 • و …

نحوه مصرف سرترالین

نحوه و میزان مصرف هر دارویی توسط پزشک متخصص تجویز می شود و شما باید دقیقا طبق تجویز پزشک خود رفتار کنید . اطلاعات موجود در این نوشته فقط جهت اطلاع رسانی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی از این بابت ندارد .

میزان مصرف سرترالین برای درمان افسردگی

معمولا با دوز اولیه 50 میلیگرم و یکبار در روز آغاز می شود و در صورت نیاز می توان تا حداکثر 200 میلیگرم در روز افزایش داد.تنظیمات دوز می تواند با فواصل یک هفته انجام شود.

میزان مصرف سرترالین برای درمان وسواس

معمولا با دوز اولیه 50 میلیگرم و یکبار در روز آغاز می شود و در صورت نیاز می توان تا حداکثر 200 میلیگرم در روز افزایش داد .تنظیمات دوز می تواند با فواصل یک هفته انجام شود .برای درمان وسواس ممکن است نیاز به مصرف طولانی مدت سرترالین داشته باشید و معمولا علائم بهبودی بعد از 4 هفته نمایان می شود .

میزان مصرف سرترالین برای درمان افسردگی قاعدگی

معمولا 50 میلی گرم در طول دوره پریود به صورت یکبار در روز مصرف می شود که این میزان نباید بیش از 150 میلیگرم در روز باشد .

تداخل داوریی سرترالین

این دارو می تواند یا برخی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود .ممکن است با تغییر ساعات مصرف برخی از داروها بتوان از برخی از این تداخلات پیشگیری کرد . برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز دارو ، تمام داروهای که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید .

برخی از داروهایی که با سرترالین تداخل دارند عبارتنداز :

 •  داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی  مانند : آسپیرین ، ایبوپروفن ، ناپروکسن ، سلکوکسیب ، دیکلوفناک ، ایندومتاسین ، و ..
 • سایر داروهای درمان افسردگی مانند ایمی پرامین و آمی تریپتیلین و …
 • داروهای خواب آور و مسکن مانند استامینوفن و دیازپام و …
 • داروهای مخدر مانند : متادون ، ترامادول
 • داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای درمان پارکینسون و صرع
 • انتی بیوتیک های قوی مانند مترونیدازول و آزیترومایسین و داکسی سایکلین و …
 • داروهای کنترل فشار خون مانند : کاپتوپریل ، آتنولول و …
 • و ….

توجه : سرترالین خواب آور است و می تواند تمرکز شما را دچار اختلال کند . بعد از مصرف این دارو از رانندگی و کارهایی که به تمرکز حواس زیاد نیاز دارد خودداری کنید .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©

نکته بسیار مهم : تمام توصیه های دارویی ، گیاهی و پزشکی موجود در این سایت فقط جهت افزایش آگاهی بوده و جایگزین تجویز پزشک نیست.شما به هیچ عنوان مجاز به خوددرمانی و مصرف خودسرانه داروها و گیاهان دارویی نیستید.این سایت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد.
ممکن است دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظرات
 1. لیلا می گوید

  سلام
  من دختری ۲۲ ساله هستم که در حال مصرف سرترالین هستم .در آن زمان من شکست عشقی خورده بودم و احساس می کردم کیفیت زندگی من دچار مشکل شده . این حس و حال رو دقیقا یک بار هم در زندگی خودم تجربه کرده بودم و آن زمانی بود که در ۱۵ سالگی پدرم فوت کرد. ولی اینبار توان تحمل این میزان فشار را نداشتم .خواب آلودگی های روزانه همراه با بی خوابی شبانه ، همش حس میکردم دوست دارم گریه کنم ، حال و حوصله هیچ کسی رو نداشتم ، از جامعه دور شدم ، حرف های دوستام زود بهم بر می خورد و مشکلاتی از این قبیل که اصلا قابل تحمل نبود.
  از مراجعه به روان پزشک و دکتر شدیدا وحشت داشتم چون حس می کردم کسی که به این نوع دکتر ها مراجعه میکنه آخرش دیوونه می شه .به هر حال به پیشنهاد یکی از دوستان به پزشک مراجعه کردم و ایشون افسردگی شدید رو در من تشخیص دادن و برام سرترالین و دیازپام به همراه چند تا داروی دیگه تجویز کردن و گفتن که با مصرف یک دوره ۶ ماهه بیماری من بهبود پیدا می کنه .
  روزهای اول با مصرف سرترالین کلی عوارض جانبی به سراغم اومد.کابوس می دیدم .شب ها تو خواب حرف می زدم . بختک می افتاد روم .صبح ها انرژی هیچ کاری رو نداشتم . مشکل حفظ تعادل داشتم و…
  ولی به مرور و با مراجعه به پزشک و تغییر زمان های مصرف دارو خیلی از این عوارض جانبی از بین رفت .با وجود اینکه الان ۱ سال هست که این دوره ۶ ماهه من !!! ادامه داره و دکتر هنوز صلاح نمی دونه که درمان رو قطع کنم ولی حس می کنم اون روز کار درستی کردم که به دکتر مراجعه کردم .البته باید بگم که پیشرفت آنچنانی در خودم حس نمی کنم ولی دکترم میگه پیشرفت تو این بوده که از بدتر شدن افسردگی جلوگیری شده و اگر دارو مصرف نمی کردی الان اوضاع روحیت وحشتناک بود. حالا راست و دروغش با خودش
  اگر درمان رو شروع نمی کردم ممکن بود الان زنده نباشم و احتمال خودکشی کردنم خیلی زیاد بود .

 2. ,ص۰و می گوید

  سوال اینکه مدت زمان طولانی حدودا ۲ تا۳ سال چه عوارضی دارد وچگونه میشود مصرف ان را قطع نمود وچه دارویی را بصورت جایگزین مصرف کرد؟

 3. محمدصادق وظیفه شناس می گوید

  سپاس از راهنمایی های قابل تآمل شما,مطالب بسیار مفید وارزنده هستند

 4. حمید می گوید

  من الان ۲ سال بیشتر است سرترالین مصرف میکنم همه چیزم راهم ازدست دادم به کمک سرترالین است که تا الان هستم ممنون ازش ولی دیگه به کارم نمیاد چون دارم همین روزها به دنیای دیگر سفر میکنم گفتم بدانید من اخرش به خودکشی اهاته کردم و برای من از این دارو خودکشی بهتر جواب داده

  1. حسینی (مسئول سایت) می گوید

   با سلام و وقت بخیر
   در صورتی که قصد خودکشی دارید حدس میزنم اکثر مطالبی که در اینترنت وجود داره و سعی دارن شما رو منصرف کنند رو خوندید و بازم حدس میزنم اگه قصدتون جدی هست این مدل مطالب که بیشتر گناه و دین رو هدف قرار دادن نمی تونه براتون قانع کننده باشه . فقط به این نکته توجه بفرمایید:
   خودکشی با دارو یکی از بدترین و نامطمئن ترین روش های خودکشی هست و درصد شکست بالای داره . درصد شکست اون درحدود ۹۰ درصد هست ولی بعداز بهبود تا آخر عمر باید عوارض جانبی اون رو تحمل کنید و روزی ۱۰۰ با آرزوی مرگ می کنید .
   یه مطلب در این مورد داریم آماده می کنیم ولی چون از این که می تونیم منتشر کنیم و از لحاظ قانونی مشکلی داره یا نه مطمئن نیستیم . همیشه اینو مد نظر داشته باشید که
   این روش چقدر تمیز هست ؟ اگر این طوری خودکشی کنید موقعی که شما رو پیدا میکنن در چه وضعی هستید ؟ احتمالا چشم هاتون باز هست و ترس کاملا در اون قابل مشاهده هست . ادرار و مدفوع از شما خارج شده و بوی نامطوعی کل فضا رو پر کرده . احتمالا استفراغ هم کرده باشید ! اصلا روش تمیزی نیست
   ممکنه قبل از مرگ شما رو پیدا کنن ..یا ممکنه داروها در معده شما به هم بچسبن و حالت گلوله گلوله به خودشون بگیرن و اثرشون کم بشه . در این صورت شما نخواهید مرد و تا آخر عمر باید عوارض جانبیش رو تحمل کنید . حتی ممکنه طوری ناقص بشید که حتی قادر به خودکشی کردن دوباره هم نباشید و وبال گردن خانواده بشید
   این روش خودکشی چقدر درد داره ؟ اصلا معلوم نیست و مطمئنا خالی از درد نخواهد بود .
   خلاصه سرتون رو درد نیارم زیاد روش جالبی برای خودکشی نیست .
   اگر مطمئن هستید و قصد خودکشی دارید لااقل توصیه می کنم قرص ها رو دونه دونه مصرف کنید تا زمانی که پشیمون شدید ، تعداد زیادی مصرف نکرده باشید