کوآموکسی‌ کلاو – عوارض – تداخل و نحوه مصرف Co-amoxiclav

()

کوآموکسی‌ کلاو نوعی آنتی بیوتیک است که از ترکیب آموکسی سیلین و پتاسیم کلاولانات تهیه شده است و برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها مورد استفاده قرار می گیرد . کوآموکسی‌ کلاو برای درمان بسیاری از عفونت های ناشی از باکتری مانند سینوزیت ، عفونت گوش ، برونشیت ، عفونت های دستگاه ادراری ، عفونت های پوست و … مورد استفاده قرار میگیرد .

کوآموکسی‌ کلاو - عوارض - تداخل و نحوه مصرف Co-amoxiclav
کوآموکسی‌ کلاو – عوارض – تداخل و نحوه مصرف Co-amoxiclav

 

در صورتی که هرگونه بیماری کبدی و یا زردی دارید نباید از این دارو استفاده کنید . همچنین اگر به کوآموکسی‌ کلاو و سایر داروهای مشابه حساسیت دارید از این دارو استفاده نکنید . این دارو می تواند داروهای پیشگیری از بارداری را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز حاملگی ناخواسته شود . در دوره مصرف کوآموکسی‌ کلاو حتما از سایر روش های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید .

در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید

 • اگر هرگونه بیماری کلیوی دارید
 • در صورتی که دچار بیماری های کبدی ، یرقان و یا زردی هستید
 • اگر به هر نوع آنتی بیوتیک دیگر حساسیت دارید
 • در صورتی که دیابت دارید و از داروهای درمان و کنترل قند خون استفاده می کنید.
 • اگر باردار هستید و یا قصد حاملگی دارید
 • در صورتی که در دوران شیردهی هستید و به نوزاد شیر می دهید

مصرف کوآموکسی‌ کلاو در دوران بارداری

این دارو در گروه B بارداری قرار دارد و انتظار نمی رود در دوران بارداری برای جنین مضر باشد . ,ولی شدیدا توصیه می شود در دوران بارداری قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید .

مصرف کوآموکسی‌ کلاو در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود و می تواند برای سلامت کودک مضر باشد . قبل از مصرف کوآموکسی‌ کلاو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید .

توجه : برخی از قرص ها و کپسول های کوآموکسی‌ کلاو می توانند حاوی فنیل آلانین یا آسپارتام می باشد . در صورتی که فنیل کتونوری دارید نباید این دارو را مصرف کنید .

نحوه مصرف کوآموکسی‌ کلاو

میزان و نحوه مصرف هر دارویی توسط پزشک تعیین می شود و شما باید حتما طبق دستور پزشک عمل کنید . اطلاعات موجود در این نوشته فقط جهت افزایش آگاهی بوده و جایگزین نظر پزشک نیست . کوآموکسی‌ کلاو  معمولا هر 12 ساعت یکبار مصرف می شود . برای این که با مصرف این دارو دچار مشکلات معده و درد معده نشوید می توانید کوآموکسی‌ کلاو  را همراه با غذا مصرف کنید .

با شروع مصرف این دارو ممکن است علائم بیماری شما بهبود یابد . در این صورت مصرف دارو را  تا انتهای دوره درمان ادامه دهید . قطع مصرف کوآموکسی‌ کلاو  قبل از پایان دوره درمان ، می تواند باعث ایجاد مقاومت باکتری نسبت به این دارو شود .از کوآموکسی‌ کلاو  برای درمان عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده نکنید .

توجه : کوآموکسی‌ کلاو می تواند نتایج آزمایشات تشخیصی پزشکی را تحت تاثیر قرار دهد . برای مثال می تواند میزان قند موجود در ادرار را تحت تاثیر قرار داده و نتایج آزمایش را تغییر دهد . در صورتی که پزشک برای شما آزمایش تشخیصی در نظر گرفته است ، مصرف این دارو را به او گزارش دهید .
در صورت فراموش کردن مصرف دارو چه کنم ؟

مصرف منظم و به موقع آنتی بیوتیک ها اهمیت بسیار بالایی دارد . در صورتی که مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید و وعده بعدی را به تناسب زمانی ، به عقب بیاندازید . اگر به زمان مصرف بعدی بسیار نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد کوآموکسی‌ کلاو چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با کوآموکسی‌ کلاو ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد ، اوردوز و مسمومیت با قرص یا کپسول کوآموکسی‌ کلاو می تواند عوارض جانبی خطرناکی در پی داشته باشد و حتی باعث مرگ شود . خودکشی نمایشی با این آنتی بیوتیک قوی ، روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

توجه : مصرف آنتی بیوتیک ها و همینطور کوآموکسی‌ کلاو ، می تواند باعث بروز اسهال شود . در دوره مصرف این دارو ، از مصرف خودسرانه داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید خودداری کنید . بخصوص اگر دچار اسهال خونی شده اید .

در صورتی که کوآموکسی‌ کلاو را همراه با غذا مصرف می کنید ، از خوردن غذاهای پرچرب خودداری کنید زیرا میزان جذب این دارو را تحت تاثیر قرار می دهد .

عوارض جانبی کوآموکسی‌ کلاو

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را در خود مشاهده نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند . پزشک شما به این دلیل این آنتی بیوتیک را برایتان تجویز کرده است زیرا معتقد بوده که فواید مصرف کوآموکسی‌ کلاو از عوارض جانبی آن برای شما بیشتر است . این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است . در موارد مشابه ، این دارو را به کسی پیشنهاد ندهید .

در صورتی که با مصرف کوآموکسی‌ کلاو هرگونه نشانه ای از حساسیت و آلرژی در خود مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائم حساسیت به این دارو می تواند شامل این موارد باشد : خارش و قرمز شدن چشم ها ، آبریزش بینی ، زنگ زدن گوش و گرفتگی گوش ، تروم لب و زبان ، تنگی نفس ، خس خس سینه و …

در صورتی که به این دارو و سایر داروهای مشابه حساسیت دارید نباید کوآموکسی‌ کلاو مصرف کنید .داروهای مشابهی مانند : پنی سیلین ، آموکسی سیلین ، آزیترومایسین ، داکسی سایکلین ، تتراسایکلین و …

برخی از عوارض جانبی کوآموکسی‌ کلاو عبارتند از :

 •  درد شدید معده / سوزش سر دل / شکم درد / اسهال / تهوع / استفراغ / کاهش اشتها
 • زرد شدن پوست و چشم ها / رنگ پریده شدن پوست
 • تغییر رنگ ادرار / کاهش میزان ادرار / کاهش فشار ادرار / قطره قطره خارج شدن ادرار / سوزش هنگام دفع ادرار / ادرار به رنگ زرد پر رنگ
 • کبود شدن آسان پوست با کوچکترین فشار یا ضربه / خونریزی از لثه / خونریزی از واژن و مقعد
 • کوآموکسی‌ کلاو می تواند قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهد / افزایش خونریزی پریود / تغییر روزهای پریود / تاخیر در پریود
 • ترشحات بد بو از واژن / ترشحات چسبناک و سفید رنگ
 • تورم کلی بدن / پف کردن پلک و زیر چشم / تورم پاها و دست ها / افزایش وزن
 • خستگی غیر معمول / تنگی نفس / کم آوردن نفس در بالا رفتن از پله
 • و….

میزان مصرف کوآموکسی‌ کلاو

میزان و نحوه مصرف هر دارویی توسط پزشک تعیین می شود و این نوشته فقط جهت اطلاع رسانی میباشد و این سایت هیچگونه مسئولیتی در این مورد ندارد .

کوآموکسی‌ کلاو در بزرگسالان معمولا بصورت مصرف 500 میلی گرم هر 8 ساعت یکبار و یا 875 میلی گرم هر 12 ساعت یکبار میباشد . دوره مصرف این دارو توسط پزشک تعیین خواهد شد ولی به صورت معمول بین 7 الی 21 روز است /. برای درمان عفونت گوش در بزرگسالان ، کوآموکسی‌ کلاو 500 میلی گرم هر 12 ساعت و یا 250 میلی گرم هر 8 ساعت یکبار مصرف میشود که معمولا دوره درمان عفونت گوش 10 الی 14 روز است .

برای درمان عفونت میانی گوش در کودکان :

سن کمتر از 12 هفته :

حداکثر 125 میلیگرم و یا 5 میلی لیتر قطره لیتر سوسپانسیون کوآموکسی‌ کلاو روزانه / 15 میلیگرم به ازای هر 1 کیلوگرم از وزن کودک به مدت 10 روز

سن بالای سه ماه :

4 الی 13 میلی گرم بر هر 1 کیلوگرم وزن کودک هر 8 ساعت یکبار به مدت 10 روز

تداخل دارویی کوآموکسی‌ کلاو

این دارو می تواند با برخی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . تداخل دارویی به این معنی نیست که شما به هیچ عنوان نمی توانید از این داروها به صورت هم زمان استفاده کنید . ممکن است با تغییر ساعات مصرف برخی از داروها بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد. برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز این دارو تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود گزارش دهید.

برخی از داروهایی که با کوآموکسی‌ کلاو تداخل دارند عبارتند از :

 •  آلوپورینول که برای درمان نقرس، عود سنگهای کلیوی اگزالات کلسیم، جلوگیری از نفروپاتی اسیداوریکی در هنگام شیمی درمانی کاربرد دارد
 • تمام داروهای ضد انعقاد خون مانند : وارفارین و …
 • داروهی کنترل قند خون مانند : متفورمین و …
 • متوترکسات که مهار کننده اسید فولیک است
 • مایکوفنولات موفتیل که یک داروی سرکوب کننده ایمنی برای جلوگیری از رد پیوند اعضا است. آن آنزیم مورد نیاز برای رشد سلول‌های T و سلول‌های B را مهار می‌کند.
 • پروبنسید دارویی است که برای کاهش اسید اوریک خون به کار می‌رود
 • داروهای پیشگیری از بارداری مانند : لوونورژسترول
 • داکسی سایکلین / تتراسایکلین / مینوسیکلین
 • واکسن سل / واکسن حصبه
 • و …

این دارو همچنین می تواند با برخی از داروهایی گیاهی وسنتی و یا مکمل های دارویی مانند مکمل ول وومن تداخل داشته باشد . برای اطمینان از این موضوع با پزشک خود مشورت کنید .

از کوآموکسی‌ کلاو برای درمان بیماری های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده نمی شود .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

2 نظر ارسال شده است.
 1. سیما غفرانی می گوید

  ایا کواموکسی کلاو با قرص چربی خون یا فاموتیدین تداخل داره

 2. فاطمه السادات حسینی می گوید

  آیا کو آموکسی کلاو با مترونیدازول تداخل دارویی دارد؟
  لطفا زود جواب بدید ضروری هست 🙏