آملودیپین چیست ؟ عوارض جانبی – تداخل amlodipine

()

آملودیپین چیست ؟

آملودیپین نوعی مسدود کننده کانال کلسیم است که باعث گشادتر شدن رگهای خونی شده و جریان گردش خون را بهبود میبخشد که این کار باعث کاهش فشار خون می شود . از آملودیپین برای درمان درد قفسه سینه (آنژین صدری) و سایر بیماری های ناشی از عروق کرونر استفاده می شود .

قبل از تجویز آملودیپین در صورتی که دچار نارسایی احتقانی قلب هستید و یا بیماری کبدی دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید . همچنین مصرف الکل در دوره مصرف آملودیپین می تواند عوارض جانبی این دارو را به شدت افزایش دهد .

آملودیپین چیست ؟
آملودیپین چیست ؟

در روزهای اول مصرف آملودیپین ممکن است درد قفسه سینه شما بهبود پیدا نکند که طبیعی است ولی در صورتی که این درد افزایش یافت به پزشک خود اطلاع دهید .

در زمان تجویز این دارو در صورتی که هر کدام از شرایط زیر را دارید به پزشک خود توضیح دهید :

 •  هرگونه بیماری کبدی و اختلال در کبد
 • در صورتی که به آملودیپین حساسیت دارید
 • اگر دچار تنگی دریچه آئورت هستید
 • اگر از سایر داروهای فشارخون و داروهای قلبی استفاده می کنید
 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد حاملگی دارید
 • اگر در دوران شیردهی هستید و به نوزاد شیر می دهید .

مصرف آملودیپین در بارداری

این در گروه C بارداری قرار دارد و اثرات آن بر جنین به صورت کامل مشخص نیست . در صورتی که در دوره مصرف آملودیپین باردار شدید ، به پزشک خود اطلاع دهید

مصرف آملودیپین در دوران شیردهی

این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل می شود ولی اثرات و مضرات آن بر روی کودک به صورت کامل مشخص نیست . در دوران شیردهی ، قبل از مصرف آملودیپین با پزشک خود مشورت کنید .

توجه : مصرف آملودیپین در کودکان زیر 6 سال خطرناک است

در صورت فراموش کردن مصرف آملودیپین چه کنم ؟

در صورتی مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کردید به محض یاداوری دوز خود را مصرف کنید . افزایش فشار خون گاهی می تواند بدون علامت باشد و بسیار مهم است که داروهای کنترل فشار خون خود را به موقع مصرف کنید .اگر به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید و فشار خون شما در حد نرمال است و افزایش نیافته است ، دوز فراموش شده را رها کنید .

اگر به دلیل فراموش کردن مصرف آملودیپین ، فشارخون شما افزایش یافته است ، قرص خود را مصرف کنید و زمان مصرف بعدی را متناسب با ساعتی که قرص را مصرف کرده اید به تعویق بیاندازید .

در صورت مصرف بیش از حد آملودیپین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با آملودیپین ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با آملودیپین می تواند کشنده باشد و عوارض جانبی شدیدی در پی دارد . خودکشی کردن با قرص های قلب و داروهای فشار خون روش مناسبی برای خودکشی نمایشی و جلب توجه نیست .

عوارض جانبی آملودیپین

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . پزشک شما به این دلیل این دارو را برای شما تجویز کرده است چون معتقد است فواید مصرف آملودیپین از عوارض جانبی آن برای شما بیشتر است . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض جانبی را در خود مشاهده نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند .

در صورتی با مصرف آملودیپین هرگونه نشانه ای از آلرژی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . احتمال حساسیت به این دارو بسیار کم است . برخی از نشانه های حساسیت به amlodipine عبارتند از : خارش و قرمز شدن چشم ، آبریزش بینی ، تنگی نفس ، خشکی دهان و گلو ، تورم زبان و لب ، سرفه ، گرفتگی گوش و …

در موارد بسیار نادر در روزهای اول مصرف آملودیپین ، ممکن است آنژین صدری شما بدتر شده و شما دچار حمله قلبی شوید . در صورتی که این علائم را دارید سریعا با اورژانس تماس بگیرید : افزایش شدید درد قفسه سینه ،‌حالت تهوع و استفراغ ، گسترش درد به فک و کتف و بازوها ، مشکل تکلم ، عرق سرد و …

برخی از سایر عوارض جانبی احتمالی آملودیپین عبارتند از :

 • احساس لرزش سینه / تپش قلب / احساس اینکه صدای قلب خود را می شنوید
 • بدتر شدن درد قفسه سینه (در روزهای اول)
 • تورم دست ها و پاها / تورم شکم / دور کمر / غبغب / پف کردن پلک و تورم زیر چشم
 • خواب آلودگی / سرگیجه / مشکل در حفظ تعادل / مشکل در تغییر حالت از خوابیده و نشسته به حالت ایستاده
 • احساس خستگی / بی حوصلگی / کمبود انرژی / نداشتن انگیزه / افسردگی
 • درد معده / سوزش سردل / تهوع / استفراغ
 • خونریزی از لثه / تغییر در خونریزی پریود
 • بی حس شدن دست و پا / گزگز کردن / سوزن سوزن شدن / مور مور شدن
 • تاری دید / مشکلات بینایی / سیاهی رفتن چشم / مشکل در تشخیص رنگ ها / دوبینی / دیدن هاله نور در اطراف اجسام نورانی / حساسیت به نور
 • مشکلات ادرار / کاهش ادرار / تکرر ادرار / تغییر رنگ ادرار / سوزش ادرار
 • و …

میزان مصرف آملودیپین

نحوه مصرف و میزان مصرف هر دارویی توسط پزشک متخصص تعیین میشود و این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی میباشد . این سایت هیچگونه مسئولیتی در مورد سوء مصرف داروها ندارد . شما دقیقا باید طبق تجویز پزشک عمل کنید .

میزان مصرف آملودیپین  در یزرگسالان برای کنترل فشار خون بالا :

درمان معمولا با دوز اولیه 5 میلی گرم آملودیپین  خوراکی و یکبار در روز آغاز می شود . دوز نگهدارنده 5 الی 10 میلی گرم و یکبار در روز میباشد و حداکثر دوز مجاز برای مصرف روزانه 10 میلی گرم است /

توجه : دوز دارو با توجه به نتیجه به دست آمده تنظیم خواهد شد . ممکن است به مرور دوز دارو کمتر و یا بیشتر شود تا بهترین نتیجه به دست آید .

میزان مصرف آملودیپین  برای آنژین مزمن :

مصرف 5 الی 10 میلی گرم و یکبار در روز . حداکثر میزان مجاز 10 میلی گرم در روز است .

میزان و دوز مصرف آملودیپین  برای بیماری عروق کرونر :

5 الی 10 میلیگرم و یکبار در روز

تداخل دارویی آملودیپین

آملودیپین چیست ؟

این دارو ممکن است با برخی از داروهایی که در حال مصرف کردن هستید تداخل داشته باشد و باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود . ممکن است با تغییر ساعات مصرف دارو های بتوان از برخی از این تداخلات جلوگیری کرد. برای این منظور با پزشک خود مشورت کنید و در زمان تجویز آملودیپین  ، تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک خود توضیح دهید .

برخی از داروهایی که با  تداخل دارند عبارتنداز :
 • نیتروگلسیرین / آتورواستاتین / کاپتوپریل / آتنولول / نیاسین / ریفابوتین / سیمواستاتین / ایتراکونازول / تیزانیدین /
 • اکثر داروهای قبلی و داروهای کاهش فشار خون و کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون
توجه : آملودیپین با گریپ فروت و آب گریپ فروت تداخل دارد و می تواند باعث بروز عوارض جانبی ناخواسته شود .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۱۱/۰۹  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

7 نظر ارسال شده است.
 1. محمد می گوید

  مادرم بعد از مصرف دارو لوزاتن وکاردیلول واملودیپین دچار تپش قلب ولرزش شدند ممکنه از عوارض کدوم دارو باشه

 2. محمد می گوید

  سلام دکتر برای مادرم قرص آملودیپین روز ۱۰ میلی در دونوبت تجویز کردند واز طرفی هم قرص آتورواستاتین ۲۰ هم شب یکی تجویز کردند آیا این دوقرص باهم تداخل ندارند

 3. ... می گوید

  سلام من دیروز 12 تا قرصد آملودیپین مصرف کردم واسه خود کشی ولی هیچیم نشد . فقط سردرد داشتم . و صبحم انگشتام و دور چشام ورم کرده بود الانم ورم دستام خوابیده ولی چشام نه الان من باید برم بیمارستان یا نه

  1. مهدی حسینی می گوید

   سلام . بهتره لااقل با پزشک مشورت کنید

 4. سالار می گوید

  سلام
  آیا آملودیپین با کپسول POWERGOL و قرص ولبان داخل دارویی دارد؟آیا امکان مصرف این دو دارو با داروی آملودیپین

  وجود دارد؟ لطفا رهنمایی فرمایید

 5. Goli می گوید

  ببخشيد كدوم يكي از قرص هاي فشار سريع تر فشار پايين مياره؟

  1. مهدی حسینی می گوید

   با سلام و وقت بخیر
   بالا رفتن فشار خون دلایل مختلفی می تونه داشته باشه .برای انتخاب داروی مناسب ، اول باید دلیل بالا رفتن فشار خون تشخیص داده بشه .بدون آزمایشات لازم، نمیشه گفت کدوم دارو موثر تره .
   در کل همیشه در این سایت توصیه می کنیم در صورتی که بیماری شما در مراحل حاد و خطرناک نیست ، با مشورت و اطلاع پزشکتون ، قبل از شروع مصرف داروهای شیمیایی ، از روش های گیاهی استفاده کنید و اگر موفقیت آمیز نبود اون موقع از گزینه داروهای شیمیایی استفاده کنید