فروگلوبین چیست ؟ عوارض – تداخل – موارد مصرف Feroglobin B12

()

فروگلوبین چیست و چه کاربردی دارد ؟

فروگلوبین نوعی مکمل پرمصرف در ایران است که معمولا برای کمک به درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن مصرف می شود . بدن ما برای تولید گلبول های قرمز به آهن نیاز دارد . در صورتی که به هر دلیلی ، بدن ما آهن کافی برای تولید گلبول های قرمز نداشته باشد ، به کم خونی ناشی از کمبود آهن دچار می شویم . اگر چه می توان آهن مورد نیاز بدن را از طریق خوراکی ها و تغذیه مناسب تامین کرد ، ولی در برخی از مواقع لازم است تا برای دریافت آهن و سایر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن از مکمل ها استفاده کنیم .

شربت فروگلوبین چیست و چه کاربردی دارد ؟
شربت فروگلوبین چیست و چه کاربردی دارد ؟

فروگلوبین B12   به صورت قرص و شربت تولید می شود که در ایران ، شربت فروگلوبین محبوب تر و پر استفاده تر است . کمبود آهن می تواند منجر به خستگی مفرط ، تنگی نفس و احساس این که در بالا رفتن از پله و … نفس کم آورده می شود ،کاهش عملکرد جنسی و بدنی ، مشکلات یادگیری در کودکان و … شود . نیاز به مکمل آهن در این افراد بیشتر است : خانم ها به دلیل پریود و عادت ماهانه ، در نوزادانی که از شیرمادر تغذیه نمی کنند ، در کسانی که دچار خونریزی داخلی و مشکلات روده هستند و … مصرف مکمل های آهن حتما باید با صلاح دید پزشک و طبق تجویز او انجام شود و از مصرف خودسرانه هرگونه مکملی باید خودداری کنید .

نحوه و میزان مصرف شربت فروگلوبین

میزان و دوز مصرف هر دارویی توسط پزشک متخصص تعیین می شود و توصیه های موجود در این مقاله فقط برای اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و جایگزین توصیه ها و تجویز پزشک نیست . شربت یا کپسول فروگلوبین بهتر است با معده خالی مصرف شود .در صورتی که مشکلات معده دارید و امکان مصرف این دارو را با معده خالی ندارید می توانید این مکمل را با غذا مصرف کنید . از مصرف فروگلوبین  با تخم مرغ آب پز ، محصولات لبنی مانند شیر و ماست ، قهوه و یا چای خودداری کنید . مصرف با معده خالی بسیار بهتر است زیرا  خوراکی ها می توانند میزان جذب آهن و سایر مواد معدنی و ویتامین های موجود در مکمل فروگلوبین رو کاهش دهند.

همیشه مکمل فروگلوبین را با یک لیوان آب کامل مصرف کنید و حداقل تا 30 دقیقه بعد از مصرف قرص و یا شربت فروگلوبین ، دراز نکشید . این مکمل ، می تواند با سایر داروهای مصرفی شما تداخل ایجاد کند . در زمان تجویز فروگلوبین ، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک توضیح دهید . برخی از داروهایی که می تواند بافروگلوبین تداخل داشته باشد عبارتند از :  آنتی اسیدها / بیس فسفونات / پنی سیلامین / متیل دوپا (Methyldopa) / روولید eltrombopag / اومنیسف  cefdinir / انواع آنتی بیوتیک ها مانند : آزیترومایسین ، داکسی سایکلین و … / تتراسایکلین / برای جلوگیری از این تداخلات با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است پزشک شما بتواند با تغییر ساعات مصرف داروها ، از برخی از این تداخلات جلوگیری کند .

در صورت فراموش کردن مصرف مکمل فروگلوبین B12  چه کنم ؟

بسیار مهم است که مکمل خود را به صورت منظم مصرف کنید . اگر مصرف یک وعده از داروی خود را فراموش کردید ، به محض یادآوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید

در صورت مصرف بیش از حد مکمل فروگلوبین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با فروگلوبین مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید با اورژانس تماس بگیرید . اوردوز و مسمومیت با فروگلوبین می تواند کشنده باشد و یا عوارض جانبی در پی داشته باشد . با وجود اینکه خودکشی با مکمل ها معمولا رایج نیست ، خودکشی نمایشی با فروگلوبین ب12 روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

این دارو ممکن است برای کمک به درمان یک بیماری و یا جلوگیری از یک بیماری دیگر توسط پزشک برای شما تجویز شده باشد . گاهی ممکن است این مکمل برای شما به صورت تزریقی مفید باشد و گاهی به صورت قرص و یا شربت فروگلوبین ب 12  . در هر صورت تشخیص این مورد به عهده پزشک است و شما نباید در موارد مشابه ، این دارو را به افراد دیگر توصیه کنید .

کپسول فروگلوبین چیست و چه کاربردی دارد ؟

عوارض فروگلوبین

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد . پزشک شما به این دلیل این مکمل را برای شما تجویز کرده است که معتقد بوده ، فواید مصرف فروگلوبین بیشتر از عوارض جانبی آن است . در هر صورت شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما مشاهده شود .

برخی از رایج ترین عوارض مصرف فروگلوبین :

عوارض آمپول فروگلوبین :

 •  کمردرد / در کشاله ران / درد عضلانی / لرز / درد قفسه سینه / افزایش ضربان قلب / تپش قلب
 • سردرد / عرق کردن / احساس طعم فلز در دهان / نفس بد بو / تهوع / استفراغ
 • بی حسی دست و پا / سوزن سوزن شدن دست و پا / گزگز کردن / مور مور شدن
 • تورم و قرمز شدن محل تزریق

عوارض شربت فروگلوبین و قرص فروگلوبین :

 •  شکم درد / سوزش سر دل / درد معده / تهوع / استفراغ / خشکی و درد گلو
 • تغییر رنگ مدفوع / تغییر رنگ ادرار / بد بو شدن ادرار / کاهش ادرار / تکرر ادرار / سوزش ادرار
 • تغییر رنگ لب ها / تغییر رنگ ناخن / تغییر رنگ پوست / تغییر رنگ دندان ها
 • یبوست
 • گرفتگی عضلانی / درد استخوان /
توجه : در صورتی که با مصرف فروگلوبین B12 ، هرگونه نشانه ای از آلرژی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . البته حساسیت به مکمل ها آهن بسیار نادر است و به ندرت اتفاق می افتد . رایج ترین علائم حساسیت به فروگلوبین عبارتند از : خارش و قرمز شدن چشم ها ، گرفتگی گوش ، زنگ زدن گوش ، عطسه و سرفه ، خشکی دهان و گلو ، آبریزش بینی ، تنگی نفس ، درد قفسه سینه و …

مصرف فروگلوبین در بارداری

بارداری معمولا یک دوره خاص است که ممکن است عوارض جانبی دارو ، با شرایط معمولی کاملا متفاوت باشد . این تفاوت نه تنها به دلیل تغییرات هورمونی بدن مادر است ( که می تواند با داروها تداخل ایجاد کرده و باعث بروز عوارض جانبی شود ) بلکه به دلیل انتقال برخی از داروها از طریق جفت به جنین ، بوجود آمده است .

عوارض جانبی مصرف فروگلوبین در دوران بارداری  کاملا مشخص نیست . به طور کلی ، آهن و سایر مواد معدنی و ویتامین های موجود در فروگلوبین در دوران بارداری مضر به نظر نمی رسند ولی در هر صورت در زمان حاملگی باید از مصرف خودسرانه فروگلوبین جدا خودداری کرده و فقط طبق تجویز پزشک رفتار کنید . فروگلوبین در گروه A قرار دارد .

مصرف فروگلوبین در دوران شیردهی

میزان انتقال این دارو از طریق شیر مادر به بدن نوزاد به صورت کامل مورد بررسی قرار نگرفته است . در دوران شیر دهی قبل از مصرف قرص یا شربت فروگلوبین حتما با پزشک مشورت کنید . طبق بررسی هایی که در سایر مکمل ها و مولتی میتامین ها انجام شده است ، برخی از مواد معدنی و ویتامین های موجود در مکمل های دارویی می توانند از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد شوند .

تداخل دارویی فروگلوبین :

آنتی اسیدها / بیس فسفونات / پنی سیلامین / متیل دوپا (Methyldopa) / روولید eltrombopag / اومنیسف ( cefdinir / انواع آنتی بیوتیک ها مانند : آزیترومایسین ، داکسی سایکلین و … / تتراسایکلین / برای جلوگیری از این تداخلات با پزشک خود مشورت کنید . ممکن است پزشک شما بتواند با تغییر ساعات مصرف داروها ، از برخی از این تداخلات جلوگیری کند .

مواد معدنی و ویتامین های موجود در کپسول و شربت فروگلوبین

طبق ادعای تولید کننده فروگلوبین ، مواد معدنی و ویتامین های موجود در این مکمل شامل موارد زیر می باشد .

نام مقدار موجود در 10 میلی لیتر % EC NRV
عصاره جینسنگ
40 mg
روغن بذر کتان 80 mg
عصاره چای سبز
20 mg
عصاره چغندرقند
35 mg
گلیسروفسفات کلسیم 20 mg
L-کارنیتین تارترات 20 mg
کوآنزیم Q10 4 mg
ال – لیزین 80 mg
عسل 200 mg
عصاره مالت 2000 mg
ویتامین D 15 µg 300
ویتامین  C 20 mg 25
تیامین (ویتامین B1) 8 mg 727
ریبوفلاوین (ویتامین B2) 2 mg 143
نیاسین (ویتامین B3) 16 mg NE 100
ویتامین B6 4 mg 286
اسید فولیک 300 µg 150
ویتامین B12 10 µg 400
اسید پانتوتنیک 4 mg 67
آهن 14 mg 100
زینک 10 mg 100
مس 500 µg 50
منگنز 0.5 mg 25
سلنیوم 40 µg 73
ید 80 µg 53

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com ©

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۱۱/۰۹  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت چپ بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

اولین نفری باشید که به این نویسنده امتیاز میده 🙂

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

لطفا دلیل اینکه مطلب رو دوست نداشتی بهم بگو

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

11 نظر ارسال شده است.
 1. مهسا می گوید

  من پس از مصرف این شربت دچار اختلال عصبی شده ام ایا از عوارض این شربت است؟ باید قطع کنم؟

 2. مهیار می گوید

  آیا این شربت روی پلاکت خون تاثیر میگذارد،من پلاکت خونم خیلی پایینه

 3. طاها می گوید

  سلام الان پسرم کم خونی اهن داره باتالاسمی مینور دکتر شربت زینک با فروگلوبین بهش داده لازمه قرص فولیک اسید روهم بخوره ۴ ساشه.هرکدومو گفته روزی یکی قاشق مربا خوری.ممنون میشم حنابندان.

 4. محمد مهدی عبدی می گوید

  سلام فروگولوبین برای نوجوانانب15سال باید چه مدت مصرف شود ؟و این شربت با داروهای اعصاب تداخل ندارد ؟ ممانند پاروکستین.؟

 5. محسن می گوید

  باسلام وخسته نباشین به خاطر وعض مالی بد آیا قرص آهن معمولی بااین قرصهافرق دارد یاچون خارجی هست گرانترا چون اینها گران هست ولی معمولیهاش ارزان باتشکر

 6. Lili می گوید

  سلام من داروی مب اکتو و نولپازا و رولاکس برای معده ام استفاده میکنم با خوردن شربت فروگلوبین تداخل داره ،گاهی اوقات حالت تهوع میگیرم

 7. ملی می گوید

  سلام ببخشید پسر من پنج ماه ونیمشه چند وقته شیر نمیخوره بهم پیشنهاد کردن این شربتو feroglobin B12 روبگیرم اشتهاشو باز میکنه داروساز تو داروخونه هم گفت واسش خوبه میخواستم ببینم مشکلی نداره براش…

 8. ساحل می گوید

  سلام.یه سوال دارم.پسر من ۴ سالشه و وزن کمی داره.اصلا غذا نمیخوره.یکی از اقوامم شربت فروگلوبین رو معرفی کرد و گفت اشتهای بچه خیلی خوب میشه.من هم بدون تجویز پزشک خریداری کردم و مدت ۲۰ روزه به پسرم میدم.خطری براش داره؟

 9. حلما می گوید

  آیا فروگلوبین با استامینوفن و سفیکسیم تداخل دارویی دارد؟

 10. نرگس می گوید

  سلام خسته نباشیو میخاستم بدونم کسی میدونه فروگلبین با قرص زخم معده میشه مصرف کرد

  1. مهدی حسینی می گوید

   با سلام و وقت بخیر
   مکمل ها و داروهایی حاوی آهن (مثل فروگلوبین)که برای درمان کم خونی ناشی از آهن مصرف می شوند با داروهای زخم معده و داروهای کاهش اسید معده (مانند امپرازول)تداخل دارند.
   برای اطلاعات بیشتر با پزشک خودتون مشورت کنید و دقیقا طبق نظر پزشک رفتار کنید.