سوال : آیا سابوکسون جایگزین مناسبی برای متادون است ؟

سوال : آیا سابوکسون جایگزین مناسبی برای متادون است ؟
3 رای ، 4.7 ستاره از 5

جایگزین کردن سابوکسون به جای مصرف متادون

شوهر من 12 سال است که مواد مخدر را ترک کرده با کمک متادون پاک مانده است . شوهرم روزانه 135 میلی گرم شربت متادون مصرف می کند و به دلیل ترس از عوارض جانبی مصرف طولانی مدت متادون ، تصمیم گرفتیم تا سابوکسون را جایگزین متادون کند . به دلیل اینکه شوهرم از درد و عوارض ترک متادون وحشت دارد ، تصمیم به اینکار گرفتیم و سوال من این است که آیا دارویی برای ترک بدون درد متادون وجود دارد یا خیر ؟ از آنجایی که من هم متادون مصرف می کنم و در حال حاضر باردار هم هستم و در یک ماه آینده بچه دار خواهیم شد دوست دارم که در صورت امکان بتوانیم بدون خطر و درد ، مصرف متادون را کنار بگذاریم .

جایگزین کردن سابوکسون به جای مصرف متادون
جایگزین کردن سابوکسون به جای مصرف متادون

پاسخ :

داروی سابوکسون و متادون کاربرد شبیه به هم دارند و برای ترک اعتیاد به مواد مخدری مانند هروئین و مورفین مصرف می شوند . ولی مصرف سابوکسون به جای متادون هیچ کمکی به ترک اعتیاد به متادون نخواهد کرد و همسر شما از این به بعد به سابوکسون  اعتیاد پیدا میکند . تنها راه ترک و قطع مصرف متادون ، کاهش تدریجی آن و ترجیحا تحت نظر پزشم می باشد .

عوارض ترک متادون تقریبا شبیه به ترک هروئین و مورفین میباشد و درد عضلانی و استخوان درد در هنگام ترک این دارو اجتناب ناپذیر است . توصیه می شود برای این کار حتما با پزشک مشورت کنید . از طرفی بسیار جای تاسف دارد که شما بدون تحقیق با فردی معتاد ازدواج کرده اید و خود نیز به اعتیاد دچار شده اید و متاسفانه در کمال بی فکری باردار هم هستید !

مصرف متادون در دوران بارداری می تواند برای جنین بسیار مضر باشد . همچنین در حال حاضر جنین شما به این دارو معتاد شده است و بعد از زایمان حتما باید تحت مراقبت های ویژه قرار گرفته و اعتیاد به این دارو را ترک کند . حتما با پزشک خود قبل از زایمان درباره این موضوع صحبت کنید و بدون مشورت و تجویز پزشک به هیچ عنوان اقدام به ترک متادون و یا جایگزین کردن آن با هر دارویی مانند سابوکسون ، نکنید .

متادون تنها یک ابزار برای ترک اعتیاد به مواد مخدر است . برای ترک واقعی هر نوع اعتیاد ، شما نیاز به اراده درونی دارید . در صورتی که از وضع کنونی خود رضایت داشته باشید دلیلی برای ترک اعتیاد خود نمی بینید و به این کار خود ادامه خواهید داد و چه بسا فرزند شما نیز با شما همراه خواهد شد .  قبل از هر کاری به یک مشاور برای گفتگو و ایجاد انگیزه برای ترک اعتیاد نیاز دارید و وضعیت شما بسیار مهم تر از وضعیت همسر شماست .

توجه : این متن ترجمه شده است و  این سایت هیچ مسئولیتی درباره صحت این موضوع ندارد و شما باید با پزشک خود مشورت کنید .

جهت آشنایی بیشتر با عوارض جانبی و موارد مصرف متادون ، توصیه می شود مطلب ” متادون ” را مطالعه فرمایید.

© pamuh.com

 

مطالب مشابه این موضوع

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.

یه دونه نظر
  1. Dr.mokhtari می گوید

    بدون اینکه اطلاعات بالینی ندارید اظهار نظر نکنید اعتیاد ایدز نیست که جنین به آن مبتلا شود
    و مادر معتاد هیچ ترسی از تولد بچه نداشته باشد و هیچ تهدیدی مانند وابستگی به متادون نوزاد را تهدید نمی کند طبق آزمایشات انجام شده
    دکتر مختاری متخصص داخلی