ایبوپروفن – عوارض – تداخل دارویی – نحوه مصرف ibuprofen

ایبوپروفن نوعی داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و بسیار معروف و پراستفاده است. ایبوپروفن با کاهش هورمون هایی در بدن ، باعث تسکین درد می شود . از ایبوپروفن برای کاهش تب و درد ناشی از بسیاری از بیماری ها و التهاب ها استفاده می شود . مانند : سردرد ، دندان درد ، کمر درد ، دردقاعدگی و پریود ، آرتریت روماتوئید و …

ایبوپروفن - عوارض - تداخل دارویی - نحوه مصرف ibuprofen
ایبوپروفن – عوارض – تداخل دارویی – نحوه مصرف ibuprofen

توصیه ها و نکات مهم درباره مصرف ایبوپروفن

ایبوپروفن خطر حمله قلبی را افزایش میدهد ، بخصوص اگر به صورت طولانی مدت استفاده شود .ایبوپروفن نباید قبل از عمل بایپس قلب استفاده شود و مصرف این دارو در کسانی که دچار بیماری قلبی هستند باید با احتیاط و تحت نظر و توصیه پزشک باشد .

توجه : مصرف ایبوپروفن در افراد مسن میتواند باعث بروز خونریزی معده و روده شود . این خونریزی میتواند کاملا بدون نشانه و ناگهانی بوده و سریعا باعث مرگ شود .

مصرف دوزهای بالای ایبوپروفن میتواند باعث بروز مشکل در معده و روده و ایجاد زخم معده و خونریزی روده شود . همچنین خطر سکته مغزی و حمله قلبی در بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی ، با مصرف ایبوپروفن شدیدا افزایش پیدا میکند . اگر به آسپرین حساسیت دارید نباید از ایبوپروفن استفاده کنید .

قبل از تجویز ایبوپروفن ، در صورتی که هر یک از مشکلات زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

 • هرگونه بیماری قلبی و عروقی / فشارخون بالا / کلسترول بالا / سابقه حمله قلبی / سابقه سکته مغزی /وجود لخته خون در بدن
 • اگر سیگار می کشید
 • در صورتی که سابقه زخم معده و خونریزی روده دارید
 • اگر تنگی نفس و یا آسم دارید
 • در صورتی که به بیماری های کلیه مبتلا هستید
 • اگر مشکلات کبدی دارید
 • در صورت ابتلا به بیماری های بافت همبند مانند سندرم مارفان، سندرم سوگوگرن یا لوپوس.
 • در صورتی که باردار هستید
 • اگر در دوران شیردهی هستید

مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری و حاملگی

مصرف ایبوپروفن در سه ماهه آخر بارداری میتواند برای جنین خطرناک باشد . در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید ، از ایبوپروفن بدون تجویز پزشک استفاده نکنید .

مصرف ایبوپروفن در دوران شیردهی

تاثیرات ایبوپروفن در دوران شیردهی مشخص نیست . قبل از مصرف ایبوپروفن در دوران شیردهی ، با پزشک مشورت کنید .

توجه : همیشه باید سعی شود تا از کمترین میزان ایبوپروفن استفاده کنید . حداکثر دوز مجاز در بزرگسالان 800 میلی گرم برای هر دوز در روز و یا جمعا 3200 میلی گرم در 4 دوز در یک روز است . میزان مصرف ایبوپروفن در کودکان بر حسب وزن کودک تعیین می شود . هیچگاه بدون تجویز پزشک ، به کودک خود ایبوپروفن ندهید .

توجه : برای کاهش آسیب ها و عوارض ایبوپروفن بر معده ، میتوانید این دارو را همراه با غذا و یا با یک لیوان شیر مصرف کنید

در صورت فراموش کردن مصرف ایبوپروفن چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از ایبوپروفن را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، دوز خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک هستید ، برای جلوگیری از مصرف بیش از حد دارو ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورتی که بیش ار حد ایبوپروفن مصرف کرده باشم ، چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اشتباهی و یا به قصد خودکشی با ایبوپروفن ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مسمومیت با ایبوپروفن میتواند کشنده باشد و در صورت بهبودی ، عوارض جانبی شدیدی در پی دارد . خودکشی با ایبوپروفن روش مناسبی برای خودکشی نمایشی و جلب توجه نیست .

توجه : در دوره درمان با ایبوپروفن از مصرف الکل خودداری کنید . مصرف الکل در دوره درمان با ایبوپروفن ، باعث افزایش احتمال خونریزی معده و زخم معده می شود .
در صورتی که آسپرین مصرف میکنید ، ایبوپروفن باید 8 ساعت قبل از آسپرین و یا 30 دقیقه بعد از مصرف آسپرین استفاده شود . اگر از آسپرین برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی استفاده می کنید ، نباید ایبوپروفن مصرف کنید .

عوارض مصرف ایبوپروفن

این دارو مانند سایر داروها می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچکدام از این عوارض را مشاهده نکنید و یا چند عارضه به صورت هم زمان در شما بروز کند . اگر با مصرف ایبوپروفن علائم آلرژی در خود مشاهده کردید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . نشانه های حساسیت به ایبوپروفن میتواند شامل این موارد باشد : تنگی نفس ، درد قفسه سینه ، خارش و قرمز شدن چشم ها ، خشکی دهان و گلو ، سرفه ، عطسه ، تورم زبان و لب ، آبریزش بینی و …

اگر با مصرف ایبوپروفن ، علائمی از حمله قلبی یا سکته مغزی مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائمی مانند : درد قفسه سینه همراه با حالت تهوع و استفراغ ، گسترش درد سینه به فک و شانه ها ، ضعف و بیحسی ناگهانی یک طرف بدن ، تورم ناگهانی پاها ، لکنت زبان ، مشکل در حرف زدن و ناتوانی در حرف زدن و …

سایر عوارض جانبی مصرف ایبوپروفن عبارتنداز :

 •  تاری دید / دیدن هاله نور در اطراف اجسام / سیاهی رفتن چشم / مشکل تشخیص رنگ
 • تنگی نفس / کاهش عمق نفس / نفس کم آوردن در هنگام بالا رفتن از پله و پایین آمدن از شیب تند
 • تورم دست و پا / افزایش سریع وزن / جمع شدن آب زیر پوستی / تورم زیر گلو / تورم دور شکم
 • از دست دادن اشتها /درد معده / سوزش سر دل / سرفه کردن / حالت تهوع
 • احساس خستگی /بی حالی / کم آوردن انرژی در طول روز
 • کاهش ادرار / تکرر ادرار / تیره و زرد شدن ادرار / سوزش در زمان دفع ادرار
 • زرد شدن پوست و چشم ها
 • نفخ / اسهال / یبوست
 • سرگیجه / سردرد / اضطراب
 • کاهش شنوایی / زنگ زدن گوش
 • سرگیجه / مشکل حفظ تعادل / مشکل در بلند شدن از حالت نشسته به ایستاده

میزان مصرف ایبوپروفن

میزان و دوز مصرف ایبوپروفن باید توسط پزشک متخصص تجویز شود . این نوشته فقط جهت اطلاع رسانی میباشد .

میزان مصرف ایبوپروفن برای کاهش درد پریود:

برای کاهش درد قاعدگی و دیسمنوره 200 الی 400 میلی گرم قرص ایبوپروفن هر 4 الی 6 ساعت یکبار

برای کاهش درد آستئوآرتریت بزرگسالان :

با 400 الی 800 میلی گرم به صورت هر 4 الی 6 ساعت در روز آغاز می شود . حداکثر میزان مصرف روزانه نباید از 3200 میلی گرم بیشتر شود .

برای تسکین آرتریت روماتوئید :

با 400 الی 800 میلی گرم قرص ایبوپروفن در روز به صورت 6 الی 8 ساعت یکبار شروع شده و نباید بیش از 3200 میلی گرم در روز باشد.

تزریق ایبوپروفن به صورت وریدی :

400 میلی گرم به صورت تزریق ایبوپروفن وریدی

ایبوپروفن در کودکان برای کاهش تب :

برای نوزاد 6 ماهه الی کودک 12 ساله 5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک به صورت خوراکی هر 6 الی 8 ساعت یکبار .حداکثر دوز مجاز در روز 40 میلی گرم است .

مصرف ایبوپروفن برای تسکین و کاهش درد کودک :

4الی 10 میلیگرم بر هر کیلوگرم وزن کودک هر 6 الی 8 ساعت یکبار

حداکثر دوز مجاز در روز 40 میلی گرم

چه داروهایی با ایبوپروفن تداخل دارند ؟

برخی از داروها می توانند با این دارو تداخل داشته باشند . در زمان تجویز ، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک توضیح دهید .

در صورتی که داروهایی ضدافسردگی مانند سیتالوپرام، اسکلیتوپام، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین، پاروکستین، سرترالین (Zoloft)، ترازودون یا ویولازودون و … مصرف میکنید به پزشک خود اطلاع دهید . مصرف این داروهای با ایبوپروفن میتواند باعث خونریزی داخلی و خطرناک شود .

برخی از سایر داروهایی که با ایبوپروفن تداخل دارند عبارتنداز :

لیتیم / متوترکسات / وارفارین / کومادین / یانوتون / داروهای قلب / داروهای فشارخون / داروهای استروئیدی

سوالات مرتبط :

آیا میتوان آسپرین و ایبوپروفن را به صورت همزمان مصرف کرد ؟

آسپرین و ایبوپروفن متعلق به یک گروه دارویی هستند و عوارض جانبی مشابهی دارند . مصرف این دو دارو به صورت هم زمان میتواند عوارض جانبی بسیار زیادی ایجاد کند . مصرف آسپرین و ایبوپروفن به صورت همزمان میتواند باعث افزایش احتمال خونریزی معده شود . این احتمال در صورتی که شما سن زیادی داشته باشید ، سابقه خونریزی معده و روده داشته باشید ، از رقیق کننده های خون مانند وارفارین استفاده کنید ، میتواند بسیار بیشتر باشد .

ممکن است بتوان با تغییر ساعات مصرف و تنظیم دوز مصرف ، از این دارو در یک دوره درمان بدون تداخل دارویی استفاده کرد . برای این منظور با پزشک مشورت کنید .

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۱۰/۱4  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

این مطلب برای شما مفید بود ؟

ستاره سمت راست بیشترین امتیاز است.لطفا به نویسنده این مطلب ستاره بدید.

میانگین آراء / 5. تعداد:

ایبوپروفن – عوارض – تداخل دارویی – نحوه مصرف ibuprofen

4.5 11

خیلی متاسفم که مطلب رو دوست نداشتی

برای ارتقاء مطلب کمکم میکنی ؟

نظر یا سوال شما در این مورد چیه ؟

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود و محرمانه است.در صورتیکه ایمیل معتبر و بدون www وارد کنید دیگران میتوانند به شما پاسخ دهند و این پاسخ برای شما ایمیل خواهد شد.