توسط :مهدی حسینی

فنوفیبرات – عوارض جانبی – تداخل دارویی – fenofibrate

فنوفیبرات برای کاهش کلسترول بد و تری گلیسیرید خون مورد استفاده قرار می گیرد .

فنوفیبرات - عوارض جانبی - تداخل دارویی - fenofibrate
فنوفیبرات – عوارض جانبی – تداخل دارویی – fenofibrate

راهنمایی ها و توصیه هایی درباره مصرف داروی فنوفیبرات

اگر بیماری کبدی ، کلیوی ، کیسه صفرا دارید نباید از فنوفیبرات استفاده کنید . در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنید . اگر به فنوفیبرات حساسیت دارید ، مصرف این دارو برای شما خطرناک است . در صورتی که هر یک از شرایط زیر را دارید ، قبل از تجویز فنوفیبرات ، به پزشک خود اطلاع دهید .

 •  اگر بیماری کبدی دارید
 • در صورتی که بیماری کلیوی شدید دارید و یا دیالیز می شوید .
 • اگر مبتلا به مشکلات کیسه صفرا هستید
 • اگر دیابت یا مرض قند دارید
 • اگر به بیماری های قلبی و عروقی دچار هستید
 • در صورتی که اختلال تیروئید دارید
 • اگر باردار هستید
 • اگر در دوران شیردهی هستید

مصرف فنوفیبرات در دوران شیردهی

فنوفیبرات در رده C قرار دارد و معلوم نیست که به جنین آسیب می رساند یا خیر . در صورتی که باردار هستید و یا تصمیم به حاملگی دارید ، در زمان تجویز فنوفیبرات به پزشک اطلاع دهید .

مصرف فنوفیبرات در دوران شیردهی

فنوفیبرات از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و میتواند برای کودک خطرناک باشد . در زمان شیردهی نباید از فنوفیبرات استفاده کنید . در هر صورت باید طبق نظر پزشک عمل کنید .

توجه : در صورت مصرف طولانی مدت فنوفیبرات ، ممکن است جهت جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی ناخواسته نیاز به آزمایشات تشخیص داشته باشید
در صورتی که کلستیامین، کلسولام، کلستیپول مصرف کنید ، بین زمان مصرف فنوفیبرات و این داروها حداقل باید 4 ساعت فاصله زمانی وجود داشته باشد .

 

در صورت فراموش کردن مصرف فنوفیبرات چه کنم ؟

در صورتی که مصرف یک وعده از دوز فنوفیبرات را فراموش کرده اید ، به محض یاداوری ، داروی خود را مصرف کنید . در صورتی که به زمان مصرف بعدی نزدیک می شوید ، دوز فراموش شده را رها کنید .

در صورت مصرف بیش از حد فنوفیبرات چه کنم ؟

در صورتی که به صورت اشتباه و یا به قصد خودکشی با فنوفیبرات ، مقدار زیادی از این دارو مصرف کرده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید . مصرف بیش از حد فنوفیبرات و مسمومیت با این دارو میتواند شدیدا کشنده بوده و عوارض جانبی جبران ناپذیری در پی داشته باشد . استفاده از فنوفیبرات برای خودکشی نمایشی و جلب توجه ، انتخاب مناسبی نیست .

توجه : در دوره مصرف فنوفیبرات از الکل استفاده نکنید . مصرف همزمان الکل با این دارو میتواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کرده و همچنین به کبد آسیب برساند . افزایش سطح تری گلیسیرید با مصرف همزمان الکل و فنوفیبرات دور از انتظار نیست .

فنوفیبرات چه عوارض جانبی دارد ؟

این دارو مانند سایر داروها میتواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد . شما ممکن است هیچ کدام از این عوارض را تجربه نکنید و یا چندین عارضه به صورت همزمان در شما بروز کند . در صورتی که با مصرف فنوفیبرات هرگوننه نشانه ای از حساسیت مشاهده کردید سریعا با اورژانس تماس بگیرید . علائم آلرژی به فنوفیبرات عبارتند از : خارش چشم و قرمز شدن چشم ها ، خشک شدن دهان و گلو ، عطسه ، سرفه ، تنگی نفس ، تورم لب و زبان ، بثورات پوستی و …

سایر عوارض جانبی فنوفیبرات عبارتند از :

 •  درد معده ، سوزش سردل ، تهوع ، استفراغ
 • افزایش ضربان قلب
 • کبودی آسان پوست / خونریزی های غیر معمول از دهان ، بینی ، واژن و مقعد /
 • درد قفسه سینه / تنگی نفس / خس خس سینه / تنفس سریع / کاهش عمق تنفس / کم آوردن نفس هنگام بالا رفتن از پله و پایین آمدن از شیب ها / سرفه کردن

در موارد نادر مصرف فنوفیبرات میتواند بیماری را ایجاد کند که منجر به نارسایی کلیوی خواهد شد . در صورتی که علائمی مانند : ادرار تیره رنگ ، خستگی شدید و غیر قابل تحمل ، تب ، درد عضلانی و … شدید ، با پزشک خود تماس بگیرید .

فنوفیبرات با چه داروهایی تداخل دارد ؟

در زمان تجویز فنوفیبرات تمام داروهایی که در حال مصرف کردن هستید را به پزشک توضیح دهید . برخی از داروهایی که میتوانند با فنوفیبرات تداخل ایجاد کنند عبارتنداز :

 • آسیکلوویر (زوویراکس)
 • آدفوویر دیپی فاکسیل (Hepsera)
 • برخی از آنتی بیوتیک ها مانند : آمیکاسین، جنتامایسین، کانامین سین، نومیدین و استرپتومایسین
 • برخی از داروهای درمان فشارخون مانند : بتاکولول (Betoptic، Kerlone)، بیوپرولول (زبک)، آتنولول (Tenormin)، اسمولول (Brevibloc)، متپرولول (Lopressor، Toprol XL) و پروپرانولول (Inderal، Inderal LA)
 • داروهای دیابت مانند کلرپروپامید (دیابیز)، گلومپریاید، گلاییزید، گلوبئورید و ناتگلینید (ستارهلیکس)
  کلستیامینین
 • داروهای سرطان، مانند سیس پلاتین و پمورتیکست
 •  کلشیسین (Colcrys)
 •  تلبیوودین (Tybexa)
 •  اورستویول (Actigall)
 • داروهای پیشگیری از بارداری و داروهای هورمونی مانند : استروژن کنژوگه، استرادیول، استروپپیت، اتینیل استرادیول، یا مسترانول
 • سایر داروهای کاهش کلسترول؛
 • رقیق کننده های خون مانند » وارفارین، کومادین، یانوتون

سوال :

آیا مصرف فنوفیبرات میتواند باعث افزایش حرکات روده و نفخ شود ؟

پاسخ : فنوفیبرات در ابتدای مصرف میتواند باعث عوارضی مانند : اسهال ، یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی های معده و گاهی نفخ شود .

آیا گریپ فروت و آب گریپ فروت با فنوفیبرات تداخل دارد ؟

پاسخ : بله مصرف گریپ فروت در زمان مصرف فنوفیبرات میتواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کند و تاثیرات دارویی فنوفیبرات کاهش دهد .

تهیه و ترجمه اختصاصی/ pamuh.com

توجه : عوارض و موارد مصرف و توصیه های مصرف هر دارویی ممکن است به مرور زمان دچار تغییر شود . این نوشته در تاریخ ۹۶/۱۰/۱3  منتشر شده است و ممکن است بعد از این تاریخ یافته های جدیدی از عوارض و موارد مصرف این دارو به دست آمده باشد که کاملا با این مقاله منطبق نباشد .
این مقاله فقط جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بوده و این سایت هیچ مسئولیتی در مورد موارد سوء مصرف داروها ندارد . توصیه های این مقاله جایگرین تجویز و توصیه های پزشک نیست و شما باید به تجویز پزشک متخصص عمل کنید.

حس شما نسبت به این مطلب چی بود ؟

روی هر کدوم که به احساست نسبت به این مطلب نزدیکه کلیک کن لطفا

 • 🤬
 • 🤢
 • 😘
 • 🙂
 • 😍

میانگین آراء 4.2 / 5. تعداد: 107

تاریخ بروزرسانی : 09-01-2018
شاید دوست داشته باشید
نظر ارسالی شما بعد از تایید مدیریت قابل نمایش خواهد بود نکته : این بخش مربوط به نظرات در مورد (فنوفیبرات – عوارض جانبی – تداخل دارویی – fenofibrate) می باشد !!! لطفا فقط در همین مورد نظر ارسال فرمایید

4 نظر

 1. سلام..من ۳۸ سالم هست.تری گلیسریدم ۳۸۵ هست پزشک برام فنوفیبرات ۲۰۰ تجویز کردن..با توجه به اینکه مشکل کبد چرب گرید ۲و آنزیم کبدی بالا دارم.آیا میتونم از این قرص استفاده کنم و برام مشکلی پیش نمیاد.؟؟

 2. درود… 35 ساله هستم و لاغر اندام دو سال پیش تری گلیسیرید بنده 1050 بود و بعد فیبرو اسکن کبد 83 درصد چربی انباشته مشاهده شد اما سطوح آنزیم ها نرمال بودن و همچنین سطح قند خون و کلسترول هم 50 تا بالا بود…پزشک متخصص هایپرتری گلیسریدمی ارثی تشخیص دادن و گفتن باید تا آخر عمر فنوفیبرات 200 بخوری…بعد 9 ماه رژیم در سونوگرافی کبد چربی ملایم دیده شد در حد گرید 1 اما یکساله آزمایش خون ندادم و سونوگرافی هم نکردم! مشکلی ندارم اما زیاد نیاز به ادرار دارم و مخصوصا شب ها در زمان خواب که با نعوظ توامه و گاهی هم فقط در ابتدای ادرار رنگ ادرار شیری دیده میشه البته بدون بوی نامطبوع…آیا میتونه از عوارض فنوفیبرات 200 باشه؟

 3. سلام من چربی خون بالا دارم و دکتر این قرص را برایم تجویز کرده و در مدت 1 ماه 2 کیلو وزن کم کرده ام. آیا به خاطر مصرف این قرص است؟

 4. سلام من دیابت و چربی خون دارم و با تجویز دکتر متخصص حدود 2 ماه از قرص فنوفیبرات 200 استفاده کردم که از ماه اول با کاهش ميل جنسي مواجع شدم راه هل برای بطرف کردن این موضوع چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آرتان طب بزرگترین داروخانه مجازی ایران با امکان تحویل دارو درب منزل در تهران و تمامی شهرهای ایران

برای اطلاع از قیمت سمعک و یا خرید سمعک گوش بصورت اقساطی می توانید با کلینیک شنوایی تهران صفیر تماس بگیرید

 

خرید بلیط هواپیما , تور مسافرتی و رزرو هتل با الی گشت

 

موبوگیفت سامانه متفاوت خرید گیفت کارت به صورت آنلاین با تحویل سریع است.

 

بلیط اتوبوس سفرهای خود را از سایت جامع پایانه ها به صورت اینترنتی بخرید.

 

رزرو سواری دربستی با چند کلیک ساده از سایت بازارگاه

 

ما از روش بالا برای معرفی سایت شما استفاده می کنیم.برای اطلاعات بیشتر با شماره 09144029928 تماس بگیرید.