گریپ فروت و آب گریپ فروت با چه داروهایی تداخل دارد ؟

آب گریپ فروت و میوه گریپ فروت دارای مقادیر بالایی ویتامین C و مواد مغذی و پتاسیم است که باعث شده این میوه بخشی از رژیم های سالم باشد . اما این میوه مفید ، میتواند برخی از داروها را تحت تاثیر قرار داده و باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته شود . بخصوص اگر فشارخون بالا و آریتمی قلبی دارید . در این مطلب به برخی از داروهایی که با آب گریپ فروت و میوه گریپ فروت تداخل دارند اشاره شده است .

گریپ فروت و آب گریپ فروت با چه داروهایی تداخل دارد ؟

آب گریپ فروت و میوه گریپ فروت چه داروهایی را تحت تاثیر قرار میدهد ؟

گریپ فروت با کدام داروها تداخل دارد ؟

  •  برخی از داروهای استاتین که برای کاهش کلسترول خون مورد استفاده قرار میگیرند . مانند آتورواستاتین (لیپور) ، سیمواستاتین و ...
  • برخی از داروهایی که برای کاهش فشارخون بالا مورد استفاده قرار میگیرد مانند : نيفيدپين ،آدالات ،آتنولول و ...
  • برخی از داروهای جلوگیری از رد عضو در پیوند اعضا مانند : سندیمون و نئورال ، سیکلوسپورین و ...
  • برخی از داروهای ضد اضطراب مانند : بسپیرون
  • برخی از کورتیکواستروئیدها که بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو را درمان می کنند
  • برخی از داروهایی که برای درمان ضربان نامنظم قلب مورد استفاده قرار میگیرند .
  • برخی از داروهای آنتی هیستامین مانند :فکسوفنادین

طبق تحقیقات اخیر برخی داروها با گریپ فروت تداخل دارند و میتوانند باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته ای شوند . در زمان تجویز هر دارویی ، در این مورد از پزشک خود سوال کنید . برای مثال اگر شما یکی از داروهایی استاتین که برای کاهش کلسترول خون مصرف می شود را همزمان با آب گریپ فروت مصرف کنید ، باعث می شود این دارو بیش از حد در بدن بماند و تاثیرات آن افزایش پیدا کند . این امر باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های کبدی و نارسایی کلیوی می شود .

گریپ فروت با کدام داروها تداخل دارد ؟

بسیاری از داروها با کمک آنزیم حیاتی بانام CYP3A4 یا سیتوکروم پی ۴۵۰ در روده کوچک تجزیه می شوند . آب گریپ فروت با مسدود کردن این آنزیم جلوی متابولیزه شدن داروها را گرفته و باعث میشود مقادیر زیادی از دارو مستقیما وارد جریان خون شود . این افزایش ورود مستقیم دارو به جریان خون باعث افزایش اثرات دارو و همچنین افزایش شدید عوارض جانبی دارو می شود . میزان این انزیم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به همین دلیل ممکن است اثرات جانبی مصرف گریپ فروت با داروها ، در افراد مختلف متفاوت باشد .

همچنین آب گریپ فروت میتواند پروتئین های بدن را تحت تاثر قرار دهد . پروتئین ها مسئولیت حمل مواد مسکن به سلول های بدن را به عهده دارند . تحت تاثیر قرار گرفتن این پروتئین ها توسط آب گریپ فروت باعث می شود داروهای مسکن به خوبی در بدن عمل نکرده و تاثیر گذاری آنها شدیدا کاهش پیدا کند . در ادامه برخی از داروهایی که می تواند با گریپ فروت تداخل داشته باشد معرفی شده اند . این لیست کامل نیست و برای اطمینان بیشتر ، با پزشک خود مشورت کنید .  

تداخل آمیودارون ( کوردارون ) با گریپ فروت

آمیودارون با گریپ فروت تداخل بالایی دارد و نباید به صورت همزمان مصرف شود . گریپ فروت باعث میشود مقدار بسیار زیاد از آمیودارون جذب بدن شود و عوارض جانبی ناخواسته شدیدی ایجاد کند

تداخل داروی آرتمتر با گریپ فروت

مصرف گریپ فروت با داروی آرتمتر تداخل بالایی یجاد میکند و نباید به صورت همزمان مصرف شوند . آب گریپ فروت می تواند میزان چربی بدن را کاهش دهد . مصرف همزمان آرتمتر و گریپ فروت باعث ایجاد عوارض جانبی شدید و ناخواسته می شود .

تداخل دارویی آتورواستاتین (لیپیتور) با گریپ فروت

لیپوفیکس یا آتورواستاتین ، تداخل شدیدی با گریپ فروت دارد . لیپوفیکس نوعی داروی کاعش کلسترول خون است که به عنوان نوعی استاتین شناخته شده است . مصرف همزمان آتورواستاتین و گریپ فروت ، عوارض جانبی این دارو را شدیدا افزایش میدهد و باعث دفع سریع استاتین از دن می شود .

همچنین گریپ فروت با برخی از سایر استاتین ها نیز تداخل دارد . مانند  : لوواستاتین ( Mevacor )، سیمواستاتین ( Zocor ) . گریپ فروت با استاتین هایی مانند پرواستاتین ( پرولاکتین )، فلوواستاتین ( لسکول ) و روستوواستاتین ( Crestor ) تداخل ندارد

تداخل داروی بوسپیرون با گریپ فروت نوشیدن آب گریپ فروت و یا خوردن گریپ فروت در زمان مصرف بوسپیرون عوارض جانبی این دارو را شدیدا افزایش میدهد و نباید انجام شود

 تداخل داروی کاربامازپین  با گریپ فروت استفاده از این میوه در زمان مصرف کاربامازپین  ، میزان جذف ین دارو در بدن را افزایش داده و عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد میکند و نباید انجام شود .

تداخل داروی کاروديلول (Carvedilol) با گریپ فروت مصرف این میوه در زمان مصرف کاروديلول (Carvedilol) عوارض جانبی این دارو را شدیدا افزایش می دهد . ت

داخل سلیپرولول با گریپ فروت گریپ فروت میزان جذب سلیپرولول را کاهش میدهد و اثر گذاری این دارو کم میشود . بهتر است بین مصرف سلیپرولول و گریپ فروت ، 4 ساعت فاصله زمانی در نظر بگیرید .

تداخل سیزاپراید با گریپ فروت مصرف همزمان این دو میتواند میزان جذب سیزاپراید را شدیدا کاهش داده و اثر گذاری این دارو را کم کند . با وجود کم شدن اثرات مفید سیزاپراید ، عوارض جانبی این دارو در زمان مصرف با گریپ فروت ، شدیدا افزایش می یابد .

تداخل داروی ومیپرامین ( آنافرانیل ) با گریپ فروت آب گریپ فروت ، کلومیپرامین ( آنافرانیل ) به سرعت از بدن دفع می کند و این دارو بی اثر خواهد شد . با این وجود ، عوارض جانبی کلومیپرامین ( آنافرانیل ) با مصرف همزمان با این میوه ، شدیدا افزایش می یابد .

تداخل داروی کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) با گریپ فروت

این ترکیب بسیار خطرناک است و عملا اثرگذاری کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) را به شدت کاهش می دهد . به دلیل اینکه کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) معمولا برای بیماری های قلبی و عروقی مصرف می شود ، مصر همزمان گریپ فروت با کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) میتواند عوارض جانبی ناگوار و بسیار شدیدی به همراه داشته باشد .

تداخل داروی سیکلوسپورین با گریپ فروت این ترکیب نباید انجام شود . مصرف گریپ فروت در دوره مصرف سیکلوسپورین میتواند میزان جذب چربی سیکلوسپورین را افزایش داده و باعث بیشتر شدن عوارض جانبی سیکلوسپورین شود .

تداخل با دکسترومتورفان مصرف گریپ فروت در دوره مصرف دکسترومتورفان می تواند دفع این دارو از بدن را کند تر کرده و عوارض جانبی زیادی ایجاد کند . این ترکیب نباید انجام شود .

تداخل گریپ فروت با قرص های حاوی استروژن

مصرف این میوه در دوره مصرف استروژن  نباید انجام شود . گریپ فروت عوارض جانبی استروژن  را به شدت افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر می کند .

تداخل گریپ فروت با اتوپوزاید گریپ فروت تاثیرات اتوپوزاید را کاهش داده و عوارض آن را بیشتر میکند . برای جلوگیری از این تداخل ، باید بین زمان مصرف اتوپوزاید و گریپ فروت حداقل 4 ساعت فاصله باشد .

برای راحت تر شدن مطالعه مطلب ،ادامه این تداخلات دارویی با گریپ فروت به صورت جدول آماده شده است .

تداخل با لواستاتین
نوعی داروی استاتین است و گریپ فروت دفع این دارو از بدن را دچار مشکل کرده و عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد میکند
هر نوع دارویی که در کبد تغییر می کند گریپ فروت تغییر و جذب این دارو ها را در کبد مختل می کند .داروهایی مانند لوستاتین (Mevacor)، کتوکونازول ( Nizoral )، ایتراکوازول ( Sporanox )، فکسوفنادین ( Allegra )، تریاازولام ( Halcion )
تداخل با داروهای فشار خون بالا
گریپ فروت با داروهای فشار خون تداخل دارد . مصرف این میوه اثرگذاری داروهای کاهش فشارخون را بیشتر کرده و باعث عوارض جانبی ناخواسته مثل کاهش شدید و افت خطرناک فشارخون می شود . داروهایی مانند : نیفدیپین ( Adalat ، Procardia )، وراپامیل ( Calan ، Isoptin ، Verelan )، دیلتایزم ( Cardizem )، Isradipine ( DynaCirc )، Felodipine ( Plendil )، آملودیپین ( Norvasc )
تداخل با متیل پردنیزولون استات  نباید همزمان مصرف شود . گریپ فروت میزان دفع این دارو را کاهش داده و عوارض جنبی در پی دارد
تداخل با هالوفانترین گریپ فروت باعث کاهش سرعت دفع این دارو شده و عوارض جانبی آن را افزایش میدهد . از جمله افزایش ضربان قلب
تداخل با پرازیکوانتل گریپ فروت تاثیرات این دارو را به شدت کم میکند و در عوض عوارض آن را افزایش می دهد.
تداخل با کینیدین در زمان مصرف کینیدین نباید از این میوه استفاده شود .دفع این دارو از بدن دچار اختلال شده و عوارض جانبی آن افزایش میابد
 تداخل با اسکوپولامین  گریپ فروت عوارض جانبی این دارو را افزایش داده و تاثیرات مثبت آن را کاهش می دهد
 تداخل با آرامبخش ها
 گریپ فروت تاثیرات خواب آور این داروها را افزایش داده و میتواند باعث عوارض جانبی شدیدی شود . برخی از این داروهای آرام بخش عبارتند از : دیازپام ( والیم )، میدازولام (Versed)، کازپام ( Doral ) و تریاازولام (Halcion)
 تداخل با سیلدنافیل ( ویاگرا )
 گریپ فروت دفع این دارو از بدن را مختل کرده و می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته شود .
تداخل سیمواستاتین نباید به صورت همزمان مصرف شود

  داروهایی که باید در زمان مصرف آنها ، گریپ فروت با احتیاط مصرف شود  

تداخل با آليسين گریپ فروت میزان اثر این دارو را کاهش میدهد و باید با فاصله 4 ساعته مصرف شوند
تداخل با بوتسونید (پلمیکورت) متوسط - با پزشک مشورت کنید . گریپ فروت دفع این دارو را افزایش می دهد.
تداخل با کافئین گریپ فروت میزان دفع کافئین را کاهش میدهد. تداخل : متوسط . باعث افزایش ضربان قلب و سردرد میشود .
تداخل با کلشیسین گریپ فروت تاثیرات این دارو را کم میکند. با احتیاط مصرف شود .
تداخل با اریترومایسین
گریپ فروت تاثیرات اریترومایسین را کاهش میدهد . با احتیاط مصرف شود
تداخل با فكسوفنادین گریپ فروت جذب فكسوفنادین را کاهش میدهد
فلووکسامین با احتیاط مصرف شود
ایتراکونازول این دارو برای عفونت های قارچی مصرف می شود و گریپ فروت اثرات آن را کاهش میدهد . با احتیاط مصرف شود
لووتیروکسین باید حداقل 4 ساعت فاصله باشد . با احتیاط مصرف شود .

تداخل لوزارتان

گریپ فروت اثرات لوزارتان را کاهش میدهد . در مورد تداخل لوزارتان با گریپ فروت احتیاط کنید .

 

تداخل با متادون
گریپ فروت اثرات و عوارض متادون را افزایش می دهد .
تداخل با نادولول تاثیرات این دارو را کم میکند . با احتیاط مصرف شود
تداخل با نیلوتینیب Nilotinib (تاسیگنا) گریپ فروت تاثرات و عوارض نیلوتینیب را افزایش می دهد . با پزشک مشورت کنید . با احتیاط مصرف شود .
تداخل با اکسید کتون باعث کاهش اثرات و افزایش عوارض می شود . با احتیاط مصرف شود .
تداخل با پریماکین گریپ فروت باعث افزایش جذب پریماکین شده و عوارض جانبی و اثرات این دارو بیشتر میشود . با احتیاط مصرف شود .
تداخل با ساکویناویر گریپ فروت ، جذب ، اثرات و عوارض ساکویناویر را افزایش می دهد .
تداخل با سرترالین گریپ فروت ، عوارض سرترالین را افزایش می دهد .
تداخل با سانیتینیب Sunitinib احتیاط کنید . چندان تداخلی ندارند ولی می تواند عوارض جانبی سانیتینیب Sunitinib را افزایش دهد.
تداخل با پروگراف (Tacrolimus) تاکرولیموس غلظت تاکرولیموس در خون را افزایش می دهد . با احتیاط مصرف شود
تداخل با تالینولل گریپ فروت اثر بخشی تالینولل را کاهش میدهد.

   

تداخل با تئوفیلین گریپ فروت اثر بخشی تئوفیلین را کاهش میدهد.
تداخل با تولواپتان گریپ فروت اثر بخشی تولواپتان را افزایش میدهد.
تداخل با وارفارین (کومادین)
گریپ فروت با وارفارین تداخل دارد و میتواند باعث خونریزی داخلی شود . تاثیرات وارفارین افزایش می یابد . با پزشک مشورت کنید

  تهیه و ترجمه اختصاصی / گروه سلامت / pamuh.com  

نظرات: 2 مشاهده